Wyjazd do Estonii w ramach programu Erasmus + ICT & Technology Invasion

W grudniu Diana Mikołajczyk z klasy 7 d, Lena Czerwińska, Jakub Konarski i Piotr Setnik z klasy 7c wygrali konkurs w projekcie "ICT & Technology Invasion" w ramach programu Erasmus + i wraz z opiekunami: Anną Świętochowską oraz Joanną Czołbą-Wojciechowską polecieli na tydzień do Estonii. Poznaliśmy tam przyjaciół z krajów partnerskich: Estonii, Rumunii oraz Bułgarii. Oto jak spędziliśmy czas:

02.12.2019 – pierwszy dzień

Dzień zaczęliśmy o godzinie 8.15 w szkole naszych gospodarzy w miejscowości Põlva. Uroczyście przywitał nas dyrektor szkoły, a uczniowie zagrali na tradycyjnych estońskich instrumentach. Każdy uczestnik otrzymał plakietki projektu, żebyśmy mogli szybciej zapamiętać swoje imiona. Uczniowie przygotowali dla nas prezentacje dotyczące ich kraju, miasta oraz szkoły, następnie oprowadzili nas po swojej przepięknej szkole. Kolejną czynnością, którą przeprowadzaliśmy wspólnie, były zabawy integracyjne. Każdy otrzymał czystą kartkę papieru, na której mieliśmy napisać dwa pytania, następnie trzeba było zrobić z niej samolot. Gdy wszyscy byli już gotowi, na “trzy, cztery” każdy wypuszczał swój samolot i podnosił inny, tym samym musiał się przedstawić i odpowiedzieć na dwa pytania. Po zabawnych chwilach czas było zaczynać pracę. W pierwszym dniu zaplanowane były dwa warsztaty. Pierwsze dotyczyły tworzenia papieru z makulatury, drugie budowaniu solaru słonecznego, który posłużył do ładowania telefonu.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy wybrali logo projektu. Z dumą informuję, iż autorem zwycięskiego logo jest Lena Czerwińska z TEAM POLAND.

03.12.2019 – drugi dzień

Dzień drugi uczniowie zaczęli od wizyty na lekcjach, które mieli goszczący ich przyjaciele z Estonii. Diana i Kuba uczyli się języka angielskiego, natomiast Lena i Piotr biologii. Następnie udaliśmy się do sali, w której każdy zaprogramował i wydrukował pamiątkę w 3D. W czasie gdy drukarka pracowała, my również nie leniuchowaliśmy. Podzieleni na 4 grupy stworzyliśmy “survival dictionary” - słownik z podstawowymi zwrotami w językach każdego z partnerów. Każdy starał się nauczyć jak największą ilość słów i zwrotów. Zdecydowanie największą trudność wszystkim sprawiał język Estoński. 

 Cudownym spacerem po przyjaznym mieście zakończył się drugi dzień.

04.12.2019 - trzeci dzień 

Trzeci dzień rozpoczęliśmy wcześnie o 8.15 zajęciami robotyki. Wspólnie z nowymi przyjaciółmi mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności programowania. Zabawa była wyśmienita. Praca ta wymagała dokładności i precyzji, bo zaprogramowane roboty musiały pokonać ściśle określoną trasę. Nie było to łatwe zadanie. Następnie wyruszyliśmy do okolicznej firmy zajmującej się produkcją ogromnych paneli drewnianych wykorzystywanych w budownictwie. Mogliśmy obserwować cały proces: od prac projektowych z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii po gotowy produkt.

Kolejnym przystankiem naszej wyprawy był najstarszy działający w Estonii młyn, w którym odzyskuje się papier. Ostatnim punktem programu była lokalna farma mleczna. Tu mogliśmy zobaczyć jak krok po kroku powstają różne rodzaje produktów mlecznych, które mogliśmy skosztować podczas kolacji. Cały proces wymaga sterylności. Aby wszystko zobaczyć, ubraliśmy odzież ochronną, w której prezentowaliśmy się bardzo szykownie. Dużą atrakcją była wizyta w wyposażonej w nowoczesne technologie oborze, gdzie byliśmy świadkami cudu narodzin!!! Na naszych oczach przyszło na świat cielątko.

05.12.2019 - dzień czwarty

Dzień rozpoczęliśmy zajęciami w szkole naszych nowych przyjaciół. Następnie nauczyciel historii przestawił nam w języku angielskim najważniejsze wydarzenia z dziejów Estonii. Na zakończenie czekał nas test w aplikacji Kahoot. Szybki i przepyszny obiad w szkolnej stołówce i kolejna wycieczka. 

Tartu.

Odwiedziliśmy dom do góry nogami i centrum eksperymentu i nauki. Mogliśmy w praktyce doświadczyć siły grawitacji, sprawdzić naszą zdolność równowagi oraz zobaczyć, jak funkcjonują nasze organy wewnętrzne.

06.12.2019 - piąty dzień

Nasz ostatni dzień w Polvie rozpoczęliśmy zajęciami artystycznymi, w czasie których mogliśmy użyć własnoręcznie odzyskanego papieru, by stworzyć kartkę bożonarodzeniową. Po tych zajęciach udaliśmy się do szkolnej kuchni, w której własnymi siłami przygotowaliśmy tradycyjny estoński poczęstunek. Wszyscy się zaangażowali, a kulki mięsne przygotowane przez Piotrka cieszyły się największym zainteresowaniem.  Atmosfera była prawdziwie rodzinna, w spotkaniu wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz rodzice, którzy gościli naszych uczniów. 

Późnym popołudniem wyruszyliśmy autobusem do Tallinna, gdzie w hotelu nieopodal lotniska spędziliśmy naszą ostatnią noc w Estonii.