Drukuj

W listopadzie Lena Arciszewska (kl. 8e), Zuzanna Rosiak (kl. 8c) i Maja Rybak (kl. 5d) wygrały konkurs w projekcie "On the edge"
w ramach programu Erasmus + i wraz z opiekunami: Jolantą Arciszewską oraz Martą Andrzejewską poleciały na tydzień do Portugalii. Oto ich relacja z tego wyjazdu:

19.11.2018 – pierwszy dzień

 W szkole stawiliśmy się o godz. 9.00. Gospodarze czekali na nas z niecierpliwością. W szkolnej bibliotece zaprezentowane były prace dotyczące artystów wszystkich krajów biorących udział w projekcie, tj. Grecji, Finlandii, Rumunii, Niemiec, Portugalii i Polski. Następnie przywitał nas dyrektor szkoły, a uczniowie przedstawili tradycyjne tańce portugalskie . Wspólnie stworzyliśmy hymn projektu, który został przez wszystkich uczestników odśpiewany nie tylko w języku angielskim, ale jego fragmenty - również w języku ojczystym. Kolejnym ciekawym momentem było losowanie obrazków w celu stworzenia trzech grup międzynarodowych. Lena trafiła do grupy niebieskiej, Zuzia – żółtej, a Maja - czerwonej. Każda grupa otrzymała arkusz papieru i mazaki. Zadaniem było narysowanie pod wpływem słyszanej muzyki naszych imaginacji. Powstały bardzo ciekawe dzieła artystyczne. Wszyscy uczestnicy otrzymali torby z napisem ON THE EDGE. Uczniowie mogli je ozdobić stempelkami w dowolny sposób. Została nam piękna pamiątka. Po obiedzie udaliśmy się na spacer po Espinho. Każda grupa miała za zadanie nagranie odgłosów różnych miejsc: targu, ulicy, oceanu. Nagrania te miały być inspiracją do realizacji performancu. Cudownym spacerem po przyjaznym mieście zakończył się pierwszy dzień.

20.11.2018 – drugi dzień

Autokarem udaliśmy się do Porto. Tam uczestniczyliśmy w warsztatch plastycznych w Serralves oraz zwiedziliśmy muzeum. Zetknęliśmy się ze sztuką współczesną, która wcale nie jest łatwa w odbiorze. Dzięki wspaniałej prowadzącej dzieła te stały nam się bliższe. Po obiedzie udaliśmy się na warsztaty muzyczne w Casa da Musica. Przenieśliśmy się w świat dźwięków i obrazów. Było to bardzo inpirujące doświadczenie. Po zajęciach zostaliśmy oprowadzeni po budynku, który krył w sobie wiele tajemniczych przestrzeni. Pełni wrażeń wrócilismy do rodzin goszczących.

21.12.2018 – trzeci dzień

Ten dzień zaczął się od podróży do Costa Nova – miasta w paski. Dosłownie - każdy domek był pomalowany w paski! Wyglądało to uroczo i „cukierkowo”. Z miłą chęcią wrócilibyśmy tam i skorzystali z przepięknej plaży nad oceanem. Niestety, czas naglił
i musieliśmy ruszać dalej do Ilhavo, gdzie mieści się Vista Alegre Museum. Zapoznaliśmy się z przepiękną ceramiką portugalską,
a następnie mieliśmy okazję wziąć udział w znakomitych warsztatch muzycznych, podczas których stworzyliśmy wspólny utwór, m.in. za pomocą dzbanków i miseczek. Po powrocie do Espinho rozpoczęły się warsztaty muzyczne i plasyczne. Mieliśmy wykorzystać nasze poniedziałkowe inspiracje do stworzenia muzycznej historii. Wszystkie instrumenty poszły w ruch. Każda grupa tworzyła również kolejną pracę plastyczną zainspirowaną obrazami portugalskich artystów. Za pomocą różnokolorowych farb zaczęliśmy tworzyć wielkie dzieło.

22.11.2018 – czwarty dzień

Od rana kontynuowaliśmy pracę nad performancem oraz kończyliśmy nasze ogromne obrazy. Po owocnych warsztatach pojechaliśmy pociągiem do Porto. Nasze kroki skierowaliśmy do jednej z najpiękniejszych księgarni na świecie - Livraria Lello – miejsca, które zaispirowało J. K. Rowling do stworzenia Hogwartu i napisania książki o Harrym Potterze. Następnie udaliśmy się
na spacer po urokliwych uliczkach miasta oraz odwiedziliśmy historyczną dzielnicę Ribeira położoną nad Oceanem Atlantyckim.
Do rodzin goszczących wracaliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

23.11.2018 – piąty dzień

W tym dniu udaliśmy się do Academia de Musica w Espinho. Jeden z nauczycieli tej szkoły poprowadził z nami warsztaty, na których powstał krótki utwór. Następnie portugalscy uczniowie zaprezentowali postaci Souza-Cardoso - malarza i Mario Nevesa – dziennikarza. Kolejne kroki skierowaliśmy do Forum de Arte e Cultura, gdzie mogliśmy zobaczyć obrazy wielu znanych portugalskich malarzy. Wróciliśmy do szkoły, aby dokończyć przygotowania naszego wieczornego performancu. Po kilku godzinach prób nastąpił wielki finał i w obecności rodzin goszczących, nauczycieli rozpoczęliśmy wieczór pożegnalny. Nasz performance bardzo się wszystkim spodobał. Po uroczystej kolacji czekała na nas specjalna niespodzianka – występ Rancho Folclorico de Paramos – grupy folklorystycznej, która nie tylko zaprezentowała tradycyjne pieśni i tańce portugalskie, ale również zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Kto chciał, mógł uczestniczyć w tańcach. Dzięki temu byliśmy nie tylko widzami, ale również uczestnikami tego wspaniałego wydarzenia. Na koniec nastąpiło podsumowanie pięciodniowej pracy trzech grup. Każdy zespół mógł czuć się zwycięzcą. Otrzymaliśmy nagrody, które do dziś przypominają nam przygodę naszego życia.

Prezentacja Erasmus +

Prezentacja 2 Erasmus +