Czwarta mobilność projektu “On the edge” odbyła się w Niemczech i dotyczyła sportu oraz technologii. Panie Jolanta Arciszewska i Anna Świętochowska wraz z trojgiem uczniów: Oliwią Butrym, Kacprem Kwidzyńskim i Łukaszem Znanieckim spędzili tydzień w Walsrode.

 

04.11.2019 r. - pierwszy dzień rozpoczął się od przywitania gości przez burmistrz miasta panią Silke Lorenz, dyrektora szkoły pana Jense Hegerfelda i niemieckiego koordynatora projektu panią Sabrinę Berens oraz od odśpiewania “hymnu” naszego projektu. Poszczególne kraje zaprezentowały swoje zespoły, po czym niemieccy uczniowie oprowadzili po szkole wszystkie grupy . Po krótkiej przerwie nastąpiły zajęcia integracyjne, na których wszyscy mogliśmy się bliżej poznać. Następnie uczniowie zapoznali się z prezentacjami dotyczącymi sportowców wszystkich krajów biorących udział w projekcie i na podstawie zebranych informacji odpowiadali na pytania w grze Kahoot! Po emocjonujących rozgrywkach odbyły się warsztaty technologiczne, na których uczniowie mogli wypróbować działanie:  katapulty (trebuszu), działa Gaussa, silnika nitinolowego oraz kodu Morse’a. Pod koniec dnia zagraliśmy w kręgle.

 

05.11.2019 r. - dzień drugi rozpoczęliśmy na Uniwersytecie w Hanowerze. Tam - w międzynarodowych parach - uczniowie tworzyli grę komputerową w programie Scratch, natomiast nauczyciele wzięli udział w międzynarodowej grze Kahoot! dotyczącej popkultury. Na zakończenie każdy mógł zagrać w grę zaprojektowaną przez partnerów. Po lunchu udaliśmy się na lodowisko, gdzie spędziliśmy ponad dwie godziny. Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do Walsrode.

  

06.11.2019 r. - dzień trzeci spędziliśmy w uroczym mieście Brema, znanym ze słynnej baśni braci Grimm  “O czterech muzykantach z Bremy”. Przewodnik przybliżył nam tę bajkę, jak również historię miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć ogromny posąg słynnego średniowiecznego rycerza Rolanda, jak również wiele zabytkowych gotyckich budowli. Po lunchu udaliśmy się na Weserstadion - stadion, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa zespół Werder Brema, występujący w Bundeslidze. Przewodnicy opowiedzieli nam historię stadionu, mogliśmy zasiąść na miejscach zawodników w sali konferencyjnej, jak również na trybunach vipowskich. Fani piłki nożnej byli zachwyceni! Szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

  

07.11.2019 r. - dzień czwarty spędziliśmy w szkole, uczestnicząc w zajęciach sportowych. Na początku była rozgrzewka w postaci zbijaka, sieci i wampira. Potem obejrzeliśmy nagrania dotyczące nowej gry - headis. Polega ona na odbijaniu  głową specjalnymi piłkami na stole do ping ponga. Okazało się, że nie jest to wcale łatwa gra, ale nie poddawaliśmy się i zdobywaliśmy nowe umiejętności. Po rozgrywkach przygotowaliśmy tory do parkour, które - po prezentacjach dotyczących nowej aktywności fizycznej - mogliśmy sami wypróbować. Skoki na trampolinie, pokonywanie przeszkód, wspinaczka na linie oraz wiele innych atrakcji zagwarantowały nam świetną zabawę. Od początku nasze zmagania nagrywała kamera Go-Pro, co było dla nas niespodzianką. W przeciągu trzydziestu siedmiu sekund zobaczyliśmy nasze całodzienne zabawy. Po lunchu uczniowie spędzili czas z rodzinami goszczącymi, natomiast nauczyciele zagrali z gospodarzami w siatkówkę.

 

Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja, na której mieliśmy okazję obejrzeć i usłyszeć występ kwintetu smyczkowego oraz regionalnego zespołu folkowego prezentującego tradycyjne stroje, tańce i tradycyjną muzykę. Niektórzy z uczestników zostali zaproszeni do wspólnego tańca. Podczas kolacji była odtwarzana prezentacja zdjęć zrobionych podczas pobytu gości. Na zakończenie pani Sabrina Berens wręczyła certyfikaty i ogłosiła zwycięzców, czyli grupę żółtą. Miłym akcentem było wręczenie specjalnej nagrody dla osoby, która zdobyła największą liczbę punktów podczas gry w kręgle, a była to pani Teresa - nauczycielka z Portugalii.

 

Czas spędzony w Niemczech szybko nam minął, ale wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci!

Jolanta Arciszewska