1.     Do pewnej klasy chodzą sami chłopcy. 25% z nich to bruneci, blondynów jest o 2 więcej, a resztę stanowią szatyni i jest ich 14. Ilu uczniów jest w tej klasie?

2.     O ile centymetrów kwadratowych zwiększy się pole rombu o przekątnych 10 cm i 8 cm, jeżeli każdą z nich zwiększymy o 1,5 cm?

3.   W pewnym czworokącie każdy następny kąt jest dwa razy większy od poprzedniego. Podaj miarę najmniejszego kąta.

4.     Rower po obniżce o 20% kosztuje 840 zł. Ile kosztował przed obniżką?

5.     Oblicz miarę kąta wewnętrznego pięciokąta foremnego.

1.     Podaj liczbę, która przy dzieleniu przez 2009 daje 100 i 100 reszty.

2.     W kwadracie o boku 10 m połączono odcinkami środki każdych dwóch sąsiednich boków i odcięto tak powstałe narożne trójkąty. Jakie pole ma pozostała figura?

3.   Asia, Gosia i Czesia powiesiły na choince 59 ozdób. Asia zawiesiła o 5 ozdób więcej niż Gosia i Czesia razem, a Czesia zawiesiła ich dwa razy mniej niż Gosia. Oblicz, ile ozdób zawiesiła na choince każda z dziewczynek.

4.   Grześ obrócił się z nudów 2009 razy o kąt prosty w prawo. O ile stopni w prawo musi się teraz jeszcze obrócić, by znalazł się w początkowej pozycji?

5.     Jacek rysuje swoim cienkopisem linię o grubości 0,2 mm. Jak długa musi być ta linia, aby zajmowała powierzchnię metra kwadratowego?

1.  Ares, Burek i Kama to psy. Gdy się je waży parami to: A+K= 16 kg, A+B=12 kg, B+K=14 kg. Ile ważą razem?

2. Średnia wieku zawodników w jedenastoosobowej drużynie to 12 lat. Gdy wliczymy  również trenera, to średni wiek wyniesie 13 lat. Ile lat ma trener?

3. Na spotkanie przyszło 5 osób, które witały się poprzez uścisk dłoni. Ile było łącznie uścisków dłoni?

4. Oblicz sumę miar kątów zaznaczonych na rysunku.

5. Ile wynosi kąt między wskazówkami minutową, a godzinową zegarka o godzinie 15:30?

Liga matematyczna klasa 6- grudzień’ 2016

1. Maja ma o dwóch braci więcej niż sióstr, jej brat Tomek ma tyle samo braci co sióstr. Ile dzieci liczy ta rodzina?

2. Oblicz wartość ułamka

3. Są cztery pudełka. W pierwszym i drugim jest 60 cukierków, w pierwszym i czwartym 70 cukierków, w drugim i trzecim 50. Ile cukierków jest w trzecim i czwartym pudełku?

4. Na trasie 42,5 km samochód zużył 3,4 litra paliwa. Ile paliwa potrzebuje na pokonanie trasy 100 km ?

5. Bierzesz udział w rajdzie samochodowym. Wyprzedzasz drugiego zawodnika. Który/a jesteś?

1.      Odkryj regułę i uzupełnij
    0, 1, 3, 6, … , … , 21, 28, 36.
2.      Ile wynosi półtora trzeciej części liczby 64?
3.    Mężczyzna na ławce w parku spogląda na mały portret. Pytamy się go: „Kto jest na obrazie”?
Odpowiada nam: „Braci i sióstr nie mam żadnych, lecz ojciec sportretowanego jest synem mojego ojca”.   Kogo zatem przedstawia portret?
4.     6 cegieł i 2 kg żelaza   ważą tyle samo co 4 cegły i 6 kg pierza. Ile waży cegła?

5.     Co ma większą szansę wypaść, gdy rzucasz kostką do gry: jedno oczko, czy pięć oczek?

1. Ares, Burek i Kama to psy. Gdy się je waży parami to: A+K= 16 kg, A+B=12 kg, B+K=14 kg. Ile ważą razem?

4. Oblicz sumę miar kątów zaznaczonych na rysunku.