Zad. 1.

Pomiędzy dziesięcioro dzieci rozdano 95 cukierków. Każde następne dziecko dostało o 1 więcej cukierek od poprzedniego. Ile najwięcej cukierków otrzymało pojedyncze dziecko?

Zad. 2.

Beczka z płynem do mycia naczyń wystarcza do napełnienia 160 butelek o pojemności 7/10 l. Ile półlitrowych butelek można napełnić z takiej beczki?

Zad. 3.

Pies waży 9 razy więcej niż kot, mysz jest 20 razy lżejsza od kota, a rzepa jest 6 razy cięższa niż mysz. Ile razy pies jest cięższy od rzepy?

Zad. 4.

W sklepie "U Zbyszka" można kupić stół za 351 zł. Pan Zbyszek zarabia na nim 8% . Ile procent zysku miałby, gdyby sprzedał ten stół za 364 zł?

Zad. 5.

Trójkąt równoramienny ma pole 12 cm2 i obwód 0,16 m, a długość jego podstawy jest równa 3/ 5 dm. Oblicz różnicę między wysokościami tego trójkąta.

1.  Duży  arbuz waży 9/10 tego co waży i jeszcze 9/10 kg. Ile waży arbuz?
  2. Pitagoras zapytany, ilu ma uczniów odpowiedział: połowa studiuje matematykę, czwarta część fizykę, siódma część uczy się milczenia, ponadto mam jeszcze trzech uczniów. Ilu uczniów miał Pitagoras?
  3. Ile wynosi półtora trzeciej części liczby 64?
  4. Oblicz miarę kąta wewnętrznego pięciokąta foremnego.
  5. Grześ obrócił się z nudów 2009 razy o kąt prosty w prawo. O ile stopni w prawo musi się teraz jeszcze obrócić, by znalazł się w początkowej pozycji?
  1. Dany jest sześcian o krawędzi x. Obliczmy, ile razy wzrośnie jego pole powierzchni, a ile razy objętość, jeśli długość krawędzi sześcianu zwiększymy dwukrotnie.
  2. Żaba, skacząc po osi liczbowej, wykonuje skok albo o 3 jednostki w prawo, albo o 2 jednostki w lewo. W chwili startu żaba znajduje się w punkcie 0.     a)   W jakich punktach żaba może znajdować się po wykonaniu dwóch skoków?    b)Jaką najmniejszą liczbę skoków musi wykonać żaba, żeby po wyruszeniu z punktu 0 znaleźć się w nim z powrotem?
  3. Troje uczniów 20 – osobowej klasy zapytano, jaka część klasy była w danym dniu nieobecna. Ania powiedziała, że 1/4 , Bartek – że 1/3, a Celina – że 1/5 . Kto na pewno się mylił? Dlaczego?
  4. W pewnej starej księdze, w której liczby były zapisane w systemie rzymskim, część cyfr stała się nieczytelna. Zastąpiono je gwiazdkami. Jakie liczby kryją się pod tymi zapisami? Zapisz je w systemie dziesiętnym.

L* * * V * *

C * C X C V * *

M * * D X I I

Pamiętaj o obliczeniach i odpowiedziach.

Powodzenia !

Zad. 1.