Najlepiej czytająca klasa

     Przez cały rok szkolny 2016/2017 trwał Szkolny Konkurs Czytelniczy „Najlepiej czytająca klasa”. W konkursie brali udział uczniowie klas drugich i trzecich. Każdego miesiąca klasa, która wypożyczyła największą ilość książek, otrzymała PUCHAR PRZECHODNI i słodycze.

Laureat– klasa II f- średnia wypożyczeń na jednego ucznia 65,54.

 

Lp.

Najlepiej czytająca klasa według poziomów

Klasa

Ilość/średnia wypożyczeń klasy

1.

I B

655/32,75

2.

II F

1573/65,54

3.

III A

1216/57,90

Irena Świtek

Cała Polska czyta dzieciom

     11 i 18 maja 2017 r. w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyły się w bibliotece szkolnej dwie imprezy czytelnicze dla uczniów klas II a i II f. Honorowym gościem była Pani Bożenna Straszewska - pedagog szkolny, która przeczytała baśń pt. „Motylek” H. CH. Andersena. Spotkanie było świetną okazją do rozmowy na temat wspólnego czytanie z dorosłymi jako mądrym sposobem spędzania czasu. W drugiej części imprezy uczniowie wykonali ilustracje do wysłuchanej baśni. Z kolorowych prac powstał pamiątkowy album. Na koniec spotkania drugoklasiści podziękowali zaproszonemu gościowi za przybycie.

Irena Świtek

Mój przyjaciel Plastuś

     „Mój przyjaciel Plastuś” to konkurs plastyczno-literacki, który odbył się 12 maja 2017 r. w bibliotece szkolnej i był skierowany do dzieci z klas I. Uczestnicy konkursu po wysłuchaniu fragmentu książki pt. „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej mieli za zadanie przedstawić środkami plastycznymi Plastusia – ludzika z plasteliny. Uczniowie, którzy wykonali najpiękniejsze prace otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy !!!

A oto laureaci:

I miejsce: Karolina Krukowska kl. I B, Nikola Chabowska kl. I C

II miejsce: Karolina Skwierz kl. I C, Wiktoria Netreba kl. I B

III miejsce: Hanna Mularczyk kl. I C, Anna Prądzyńska kl. I B,

Wiktoria Krukowska kl. I A

Wyróżnienie: Kacper Zawadzki kl. I A, Remigiusz Brzozowski kl. I A.

Irena Świtek

W baśniowym świecie Andersena

     28 kwietnia 2017 r. odbył się Konkurs Plastyczny „W baśniowym świecie Andersena”, który był adresowany do uczniów klas III. Każdą klasę reprezentowało 3 uczniów, którzy wykonywali prace indywidualnie. Zadaniem trzecioklasistów było namalowanie ilustracji do baśni „Motylek” H. Ch. Andersena. Komisja konkursowa wybrała najpiękniejsze prace, które zostały nagrodzone dyplomami i prezentami oraz zaprezentowano je na wystawie pokonkursowej w bibliotece szkolnej klas I-III. Gratulujemy!!!

LAUREACI:

I miejsce: Agata Jursza kl. III D

II miejsce: Emilia Kisielewska kl. III D, Oliwia Nowosielska kl. III F

III miejsce: Maja Rybak kl. III E, Nikola Wypijewska kl. III F

Wyróżnienia: Alicja Olczyk kl. III E, Natalia Gaweł III F, Anna Buksakowska kl. III D oraz Nikola Burakiewicz, Monika Grajewska i Wiktoria Wrotek z III A.

Irena Świtek

AKCJA CZYTELNICZA

„CZYTAMY Z MIKOŁAJEM!”

     W dniach od 6 do 9 grudnia 2016 r. nasza biblioteka przyłączyła się do akcji czytelniczej po hasłem „Czytamy z Mikołajem!”, zorganizowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Była ona doskonałą okazją, aby wprowadzić naszych uczniów w świat literatury, rozbudzić zaciekawienie książką i doskonalić umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Odczytywanym tekstem była „Opowieść o Świętym Mikołaju”, który przybliżył dzieciom postać świętego i wprowadził w świąteczny nastrój. Akcja „Czytamy z Mikołajem” ubogacona została wspólnym śpiewaniem kolęd i wykonaniem prac plastycznych. Wzięły w niej udział prawie wszystkie dzieci z klas I –III (razem 257 uczniów).

Irena Świtek

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI

KRZYSZTOF PETEK – PISARZ I PODRÓŻNIK

     17 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie z Panem Krzysztofem Petkiem – pisarzem, podróżnikiem i organizatorem wypraw. Adresatami tego spotkania byli uczniowie z klas III, IV i V. Pan Krzysztof bardzo ciekawie opowiadał o swoich wyprawach do różnych zakątków świata np. Syberii czy amazońskiej dżungli. Przeniósł nas za pomocą zdjęć w niezwykłe miejsca na Ziemi. Uczniowie mieli możliwość zakupu i zapoznania się z najnowszą książką pisarza dla młodych czytelników pt. „Zaklęcie dla Golema. Praga”. Spotkanie było nadzwyczaj interesujące, humorystyczne i przebiegało w miłej atmosferze.

Irena Świtek

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI

ANDRZEJ REMELSKI - FILATELISTA

     29 listopada 2016 r. w ramach spotkania z ciekawymi ludźmi odwiedził nas Pan Andrzej Remelski - filatelista, który przybliżył uczniom klas trzecich tajniki zbierania i kolekcjonowania znaczków pocztowych. Lekcja była bardzo ciekawa i podobała się dzieciom naszej szkoły.

 Irena Świtek

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI

MACIEJ JONIK -

Dowódca Dywizjonu Ogniowego Morskiej Jednostki Rakietowej

9 listopada 2016 r. klasy II f i III d w ramach cyklu: „Spotkania z ciekawymi ludźmi” miały przyjemność gościć pana Komandora Porucznika Macieja Jonika. Dowódca Dywizjonu Ogniowego Morskiej Jednostki Rakietowej w Siemirowicach bardzo ciekawie opowiadał o współczesnej Marynarce Wojennej. Swoje spotkanie ubogacił filmem, w którym ukazał codzienność we współczesnym wojsku oraz nowoczesny sprzęt, jakim dysponują marynarze. Dzieci były zafascynowane pracą w Morskiej Jednostce Rakietowej.

 Irena Świtek

      24 października 2016 r. Biblioteka Szkolna klas I – III uroczyście obchodziła Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. W ramach obchodów tego święta odbył się konkurs plastyczny na najlepszy plakat zachęcający do czytania i odwiedzenia biblioteki dla klas trzecich połączony z wystawą pokonkursową. Absolutnie bezkonkurencyjny plakat wykonała klasa III E. Za pomysłowość, kreatywność, walory edukacyjne i artystyczne praca otrzymała pierwsze miejsca, a oto wyniki:

I miejsce zdobyła klasa III E

II miejsce: III A, III C i III B

III miejsce III D i III F.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom:)!!!

     24 października 2016 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły - klasy I a i I c zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Małą podróż po krainie książek pierwszoklasiści rozpoczęli od wyjaśnienia nowych słów związanych z biblioteką i omówienia zasad zachowania się w niej. Następnie obejrzeli krótką inscenizację z postaciami z bajek i książką w roli głównej, gdzie aktorami byli uczniowie z klasy IV c. Po przedstawieniu dzieci wysłuchały próśb książki i rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów niektórych bajek. Na zakończenie młodzi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą szanować i słuchać rad książek.

Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i słodki poczęstunek oraz każdy mógł wypożyczyć książki.


 

     24 października 2016 r. z okazji MIĘDZYNARODOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH uczniowie klasy II f wraz z wychowawczynią Mariolą Dudek uczestniczyli w bibliotece w spotkaniu z panią Danutą Sroką – Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Gość zaprezentował swoją ulubioną książkę z dzieciństwa, podkreślił znaczenie książki w życiu człowieka. Pani Sroka bardzo interesująco odpowiadała  na liczne pytania, również zapoznała zebranych z pracą biblioteki miejskiej i rolą dyrektora, a także przekazała dary – książki do biblioteki szkolnej. Na zakończenie wszyscy  uczestnicy spotkania otrzymali pamiątki z autografem gościa.

Biblioterapia - to metoda terapeutyczna pozwalająca na przyswojenie przez dziecko wartości psychologicznych, moralno – społecznych oraz estetycznych, znajdujących się w książkach. Wykorzystuje wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoc terapeutyczną poprzez ukierunkowane czytanie. 

Na zajęciach biblioterapii, w których uczestniczyli uczniowie kl.”0” poruszany był między innymi  problem dziecięcych lęków. 

  Fragmenty Książki „Pogromca potworów i magia strachu" Wojciecha Kołyszko przeczytane przez nauczyciela- bibliotekarza były wstępem do rozmowy z dziećmi o ich lękach i strachach. Jak zrozumieć i oswoić strach?  Opowieść zawarta w książce pozwoliła  dzieciom  utożsamić się z bohaterami, doświadczającymi tego uczucia podczas wędrówki przez Puszczę Straszydeł, a także uczyć się wraz z nimi, jak "nie bać się bać". Na zajęciach dzieci oswajały swoje „strachy” malując je na papierze, a następnie symbolicznie pozbywały się ich wrzucając do kosza.  

Szkolny Konkurs Kaligrafii

 „Mistrz kaligrafii 2015”

Konkurs adresowany był  do  wszystkich uczniów klas III z naszej szkoły. Honorowy Patronat nad Szkolnym Konkursem „ Mistrz Kaligrafii 2015” objęła Katarzyna Rogowiec -  polska paraolimpijka, mistrzyni świata, medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w biegach narciarskich,  ekonomistka, działaczka społeczna.

 

   Cele konkursu:

-  mobilizowanie uczniów do starannego i estetycznego pisma,

-  promowanie sztuki pięknego pisania, 

-  uwrażliwienie uczniów na obowiązek dbałości o kształtne, poprawne pismo,

-  budzenie szacunku dla tradycji kaligrafii, która jest nie tylko sposobem przekazywania informacji i posiada walory estetyczne, ale kształtuje i odzwierciedla charakter piszącego: jego pracowitość, zaangażowanie, trening                  i talent.

  Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W I etapie wzięli  udział wszyscy uczniowie klas III. Zadanie uczniów polegało na przepisaniu fragmentu tekstu przygotowanego przez organizatora konkursu. Komisja wybrała  dwóch uczniów z każdej klasy, którzy reprezentowali  swoją klasą w II etapie konkursu. Uczniowie przystępujący do II etapu konkursu kaligraficznego w ciągu 30 minut mieli za zadanie przepisać fragment książki Astrid Lindgren  „ Dzieci z Bullerbyn”

 Komisja w składzie:

 Katarzyna Rogowiec - Honorowy Patron konkursu 

 Danuta Wyrwas – dyrektor SP 4 w Słupsku

 Małgorzata Wiśniewska wicedyrektor SP 4 w Słupsku

 Mirosława Kamieniecka- nauczyciel języka polskiego w SP 4 w Słupsku 

 Mariola Dudek- organizator konkursu

oceniła prace uczniów i przyznała następujące nagrody:

 

I miejsce – Martyna Siach kl. III d

II miejsce- Emilia Bobrowska kl. III b

III miejsce – Aleksandra Kazimierska kl. III d

 

Wyróżnienia:

Zuzanna Szelestowska kl. III a

Julia Kropińska kl. III a

Milena Śpiewak kl. III b

Zuzanna Gołębiewska kl. III c

Wiktoria Zajączkowska kl. III c

Oliwier Kołodziejski kl. III e

Patryk Jakubowski kl. III e

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody z rąk Honorowego Patrona konkursu Katarzyny Rogowiec. Pani Katarzyna pomimo, iż straciła w dzieciństwie obie ręce w wypadku, nauczyła się pięknie pisać. Napisała list do uczniów z naszej szkoły, w którym zachęca  ich do pracy  nad kaligrafią.