"Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" – pierwsza z serii książek Rafała Kosika i kolejne już lekturowe wyzwanie dla klasy VId. Uczniowie, losowo przydzieleni do poszczególnych grup, mieli dokonać wyboru najważniejszych informacji, przedyskutować sposób wykonania i zaprezentowania tychże na... WIESZAKU! Pięknie te "lekturowe wieszaki" wyglądają!

          

  Uczniowie klasy Vc zgłębiali wiedzę na temat świata Narnii. Poradzili sobie z charakterystyką bohaterów, planem wydarzeń, napisali list do Edmunda. Podsumowaniem pracy był samodzielnie wykonany LAPBOOK, coś w rodzaju teczki tematycznej, która pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, teksty, krzyżówki, mapy, zdjęcia... To wszystko w książeczkach, kieszonkach, na karteczkach o różnych kształtach i kolorach, często poskładanych na wiele sposobów. W tym wypadku ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Każdy prezentował swoją pracę, a zachwyt i podziw koleżanek i kolegów był tak samo ważny, jak otrzymana ocena.

           

            A gdyby tak Odyseusz był posiadaczem SMARTFONA?!? Co znalazłoby się na tapecie tegoż, jakie miałby wpisane kontakty, do kogo wysyłałby sms-y? Przed takim dylematem stanęli szóstoklasiści, pracowali w trzyosobowych zespołach, wspólnie podejmowali najważniejsze decyzje - dotyczące na przykład modelu telefonu :) - z zadaniem poradzili sobie świetnie! Tak zupełnie "przy okazji" przypomnieli wszystkie przygody, które były udziałem Odyseusza, wiążąc je z wierszem Leopolda Staffa, nie dając się przy tym zwieść na manowce...

Jolanta Tomaszewska