ZAJĘCIA KULINARNE-KOLOROWE TOSTY

Dzisiejsze zajęcia w świetlicy szkolnej, to kulinarna podróż przez krainę nowych doznań smaków i zapachów – czyli kolorowe tosty. Zajęcia promują i uczą przede wszystkim zasad zdrowego odżywiania się ze świeżych i pełnowartościowych produktów. Dlatego dzisiejsze tosty uczniowie wykonali z pełnoziarnistego pieczywa tostowego. Dodatkami do pachnących tostów były dżemy z domowej spiżarni, wiejski biały ser, pachnące pomidory i zaczarowany cynamon. Pachniało i smakowało cudownie.

11 LISTOPADA- TROCHĘ HISTORII W ŚWIETLICY

11 listopada to dla nas Polaków jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości. Podczas zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski czytając legendy o powstaniu naszego państwa oraz zapoznawały się z sylwetkami ważnych postaci historycznych.
Podczas zajęć plastycznych dzieci słuchając pieśni patriotycznych wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie, mapę Polski.
Zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów była to niezapomniana lekcja historii.

Wszystkich Świętych, Halloween, czyli jak czci się pamięć o zmarłych w różnych krajach

Uczniowie świetlicy swoją pamięć o najbliższych wyrazili w pogadankach oraz kolorowankach z symbolicznymi świeczkami. W tym dniu pamiętali również o mogiłach po nieznanych żołnierzach. Nie zabrakło również ,charakterystycznych dla Halloween, wydrążonych dyni oraz wielu konkursów i zabaw. Zadania, których podjęli się ich uczestnicy, to między innymi taniec z miotłą, stworzenie mumii czy skok nad świeczką. Wszyscy uczniowie poradzili sobie z tym doskonale.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY ..BARWY JESIENI’’ – ROZSTRZYGNIĘTY

,,Barwy Jesieni’’- pod takim hasłem świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III w bieżącym roku szkolnym.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny BARWY JESIENI został rozstrzygnięty.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

Komisja konkursowa wyłoniła czterech zwycięzców:

I miejsce zajęła Maja Piotraschke – uczennica klasy IB

II miejsce zajął Arkadiusz Fudalej – uczeń klasy III E

III miejsce zajęli: Kacper Kustra – uczeń klasy IIC oraz Zuzanna Kaczmarek – uczennica klasy IIA.

SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM!!!

 

,,SŁUCHAM Z BRATKIEM’’ – ŚWIETLICOWA BAJKOTERAPIA

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej w bieżącym roku szkolnym przeniosły się do kolorowego i magicznego świata bajek. W świetlicy czytane są bajki terapeutyczne Izabeli Mańkowskiej między innymi Księga Bratka. W październiku dzieci mogły zapoznać się z kilkoma bajkami terapeutycznymi. Są to bajki, które poruszają problemy, z jakimi borykają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Nakreślają przykładową sytuację oraz przedstawiają konkretne formy rozwiązania. Dzieci poznały takie bajki jak:

,,O tym, że nie należy oddalać się od opiekunów, nawet wtedy, gdy wiatr porywa nam plażową pikę’’.

,,O tym jak trudno rozstać się ze starymi zabawkami, nawet jeśli się jest siedmiolatkiem’’.

,,Jak oswoić złość’’.

,,O tym, że początek października w szkole może być baśniowy, czyli zupełnie wyjątkowy’’.

Ponadto dzieci miały przyjemność zapoznać się z sympatyczną maskotką o imieniu Bratek. Bratek pełni tu rolę przyjaciela i doradcy, który wczuwa się w trudne sytuacje, czasem marzenia i przeżycia dzieci. Pomaga im rozpoznać uczucia i poradzić sobie z trudnościami, które czasami je przerastają. Po wysłuchaniu bajek dzieci odpowiedziały na trzy pytania:

  1. Co czujesz po wysłuchaniu tej bajki?
  2. Jaka mądrość płynie dla Ciebie z tej bajki?
  3. Co chcesz wziąć dla siebie z tej opowieści?

Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Bajkowa atmosfera pozostanie z nami na długo…

SENSOPLASTYKA

Sensoplastyka to  sensoryczne podejście do plastyki. Połączenie doznań dotykowych ze wzrokowymi (mocne kolory), zapachowymi, słuchowymi i smakowymi (bo wszystkie produkty używane do tworzenia arcydzieł są jak najbardziej naturalne i jadalne). Z tych wszystkich stymulujących zmysły składników w czasie zabawy powstają prawdziwe arcydzieła.

SPOTKANIE Z  KUBUSIEM PUCHATKIEM

Na naszej świetlicy odbyły się zajęcia poświęcone znanej i bardzo lubianej przez dzieci postaci z bajek – Kubusiowi Puchatkowi. Przygotowano  spotkanie pod hasłem ” Urodziny Kubusia Puchatka”, „Uczniowski Kodeks Dobrych Manier”, w których uczestniczyły dzieci . Podczas zabawy razem z dziećmi przygotowaliśmy urodzinowe przyjęcie Kubusia Puchatka, na którym oprócz dobrej zabawy nie zabrakło spotkania z książką. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały barwne i ciekawe prace .

 NA ŚWIETLICY MIŁO LECI CZAS

Na jesienne  dni mamy sposób! Klej, nożyczki , farby to zdecydowanie ciekawsza alternatywa dla podziwiania deszczu za oknem:) Gry i zabawy to również atrakcyjny sposób spędzania czasu....Kto dzisiaj ogra Panią Marię w karty?

 

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Dzień 10 października na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych. Tego dnia odbyło się „Pasowanie na świetliczaka”. Główny cel tejże imprezy polegał na uroczystym przyjęciu do grona świetliczaków nowo przybyłych dzieci, a także stworzeniem w świetlicy atmosfery radości, przyjaźni oraz zaufania. Uczniowie musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej a także wykazać się odwagą, szeregiem umiejętności oraz wiedzą niezbędną dla każdego świetliczaka. Dzieci z uśmiechem na twarzy wykonywały zadania. Najważniejszym punktem programu było złożenie przyrzeczenia przez najmłodszych oraz pasowanie przez Panią Dyrektor Sylwię Modzelewską. Przypieczętowaniem całej uroczystości było złożenie swojego odcisku palca na „Kodeksie świetliczaka” oraz przypięcie „Orderu świetliczaka”. Ten dzień na pewno zaliczy się do tych niezapomnianych, pełnych emocji i miłych wrażeń.

ARTETERAPIA

W świetlicy szkolnej odbywają się zajęcia z arteterapii, czyli wychowanie przez sztukę, która wspomaga i kształtuje proces rozwoju osobistego ucznia. Celem zajęć jest wszechstronne rozwijanie zdolności artystycznych dzieci oraz spędzenie czasu wolnego w sposób twórczy. Stosowane są następujące czynniki aktywizujące takie jak: muzykoterapia, bajkoterapia, ekspresja plastyczna, która daje radość, możliwość działania i tworzenia, rozwija wyobraźnię oraz choreoterapia, która bazuje na tańcu naturalnym i spontanicznym. Dzieci mają możliwość wyrażania swoich myśli i przeżyć oraz zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa w grupie, podniesienia poczucia własnej wartości oraz czerpania przyjemności z tworzenia czegoś wspólnie. Arteterapia uwrażliwia dzieci, sprawia, że są one otwarte na otaczający ich świat. Ponadto twórczość artystyczna jest jedną z najprzyjemniejszych i najchętniej podejmowanych form aktywności dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

CAŁA ŚWIETLICA CZYTA DZIECIOM

O tym, że zajęcia czytelnicze w rozwoju uczniów mają bardzo duże znaczenie nie musimy nikogo przekonywać. Głośne czytanie rozwija język i wyobraźnię dziecka, dlatego korzystając z tego dobrodziejstwa jakim jest czytanie w naszej świetlicy czytamy głośno głównie bajki, baśnie i legendy. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy Pana Łukasza z biblioteki, który zachęcił dzieciaczki do wypożyczania książek oraz przeniósł nas w świat „ Nowych przygód Mikołajka”. Chętnych do czytania rodziców również zapraszamy:)

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Zajęcia plastyczne odgrywają ważną rolę w wychowaniu estetycznym oraz w przygotowaniu  do pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Działalność plastyczna zaspokaja potrzebę ekspresji i motywacji do działania. Bliski kontakt dzieci z plastyką budzi zainteresowanie jej różnymi aspektami. Działalność plastyczna stwarza szerokie pole dla ekspresji własnej i samorealizacji możliwości twórczych. Daje dziecku radość i zadowolenie, umacnia poczucie własnej wartości, niezbędna jest do kształtowania się jego osobowości. Rozwija także inicjatywę, samodzielność, wytrwałość dziecka oraz uczy planowania zadań i pracy zespołowej.

Zapraszam świetliczaków do działania:)

 

GOŚĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ – WIZYTA PANA POLICJANTA

Dni 12.09.2017 r. w świetlicy szkolnej gościliśmy pana Policjanta. Tematem spotkania była ,,Bezpieczna droga do szkoły’’ w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia z którymi mogą spotkać się dzieci.

 Na początku każdego roku szkolnego w świetlicy dzieci klas młodszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku, na zajęcia zaprosiliśmy Pana Policjanta z Komendy Miejskiej w Słupsku. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać przy ubraniu, bądź tornistrze. Pod koniec spotkania policjant  przypomniał i omówił dzieciom trzy ważne numery telefonu: 997, 998 i 999. Największym jednak zainteresowaniem cieszyło się wśród dzieci  oglądanie przyniesionych przez naszego gościa podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć i dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną.  Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Panu oraz uroczyście wręczyły dyplom upamiętniający spotkanie. Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się uczniom, jako osoba, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

JESIEŃ ZAGOŚCIŁA W ŚWIETLICY

Do naszej świetlicy zawitała  kolorowa i słoneczna Jesień. Dla dzieci była inspiracją do wykonania przeróżnych prac plastycznych, które ozdabiają naszą salę. Ponadto dzieci miały okazję poznać różne techniki plastyczne, dzięki którym mogły wyeksponować urodę jesieni, a także wykazać się pomysłowością i talentem w tworzeniu kolejnych prac plastycznych. W takiej scenerii nawet deszcz i wiatr nie jest nam straszny

                                                                                                    

DZIEŃ CHŁOPAKA

29 września w świetlicy szkolnej  obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki wraz z wychowawcami przygotowały dla swoich kolegów wiele konkursów i zadań. Wszyscy chłopcy próbowali swoich sił w różnych konkurencjach; odpowiadali na zagadki, oraz przymierzali wąsy i krawaty.  Nagrodą  dla wszystkich uczestników były pyszne lizaczki. Dzień Chłopaka w świetlicy był pełen wrażeń, atrakcji i dobrej zabawy. Wszystkiego najlepszego chłopcy!

Procedury naboru, pobytu i odbierania dziecka obowiązujące w świetlicy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Słupsku

 KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ 

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 4 IM. GUSTAWA MORCINKA W SŁUPSKU

 

Gdzie najlepiej w szkole czują się dzieci? Rzecz oczywista, że w szkolnej świetlicy!

W naszej szkole prężnie działa świetlica szkolna. W bieżącym roku szkolnym na świetlicę uczęszcza 120 uczniów (tzw. grupa stała)

Tak jak w ubiegłych latach świetlica obejmuje swą opieką również dzieci nie zapisane do świetlicy, które oczekują na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne: /koła zainteresowań, gimnastykę korekcyjną, zajęcia wyrównawcze, religię/ lub spóźnionych rodziców.

Plan pracy świetlicy jest integralną częścią planu pracy szkoły. Harmonogram dnia jest elastyczny, dostosowany do potrzeb dzieci, uwzględnia wszystkie zajęcia pozalekcyjne, posiłki, czas przeznaczony na odrabianie zadań domowych, odpoczynek - zabawy dowolne według zainteresowań oraz przebywanie dzieci na powietrzu. Uczniowie oprócz codziennych zabaw i zajęć tematycznych - realizowanych według miesięcznych planów pracy świetlicy - są również objęte opieką wychowawców świetlicy podczas obiadów oraz przerw w oczekiwaniu na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe.

Świetlica jest dobrze wyposażona w odpowiedni sprzęt i pomoce dydaktyczne. Oprócz sali świetlicowej korzystamy z sali rytmicznej oraz widowiskowej, dzięki temu codzienny tłok w świetlicy jest nieco rozładowany. Dekorację pomieszczeń świetlicowych stanowią wystawki prac dziecięcych oraz kąciki zainteresowań. Dzięki zdobywanym przez dzieci kolejnym punktom na przykład za: aktywny udział w zajęciu, wzorowe zachowanie, koleżeńską postawę, porządkowanie sali itp. uczniowie mają szansę na otrzymanie na końcu roku szkolnego dyplomy.

Wychowawcy proponują dzieciom różne aktywne formy spędzania czasu wolnego: zajęcia plastyczno-techniczne, muzyczne, przyrodnicze, ruchowe.

Zajęcia realizowane są za pomocą różnorodnych form i metod pracy. Głównym celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju ucznia, pogłębienie zainteresowań i uzdolnień oraz wdrażanie ich do samodzielności jak również pracy w zespole.

W codziennych zajęciach uwzględniamy także takie, które kształtują rozwój umysłowy m.in. układanie i rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, zagadek oraz różnych gier i zabaw edukacyjno-dydaktycznych. Pod okiem wychowawcy uczniowie odrabiają codziennie zadania domowe, doskonalą swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem, liczenia i pisania.

Szczególną uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia   i współdziałania w grupie rówieśniczej oraz z dziećmi niepełnosprawnymi. Dbamy o wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych zasad, regulaminu, o wyrabianie umiejętności nawiązywania kontaktów  z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami. Przyzwyczajamy do porządku i troski o wspólne mienie.

W bieżącym roku szkolnym zorganizowaliśmy wiele ciekawych imprez świetlicowych: „Pasowanie na Świetlika" „Andrzejki”,  zabawę Mikołajkową, bal karnawałowy, walentynki.

Nasza świetlica co roku organizuje imprezę dla okolicznych przedszkoli „Zabawa z ruchem drogowym”.

 Chcemy by wszystkie dzieci czuły się bezpiecznie w świetlicy, by dla każdego dziecka pobyt w świetlicy był przyjemny, a żeby tak było trzeba znać i przestrzegać zasad, które obowiązują w szkole i w świetlicy:

Zasady zachowania:

1. Jestem przygotowany do zajęć.

2. Mówi jedna osoba.

3. Szanuję i dbam o szkolny sprzęt.

4. Utrzymuję porządek.

5. Jestem uprzejmy i kulturalny dla osób dorosłych i dzieci.

6. Bawię się bezpiecznie.

Działania świetlicy w roku szkolnym 2017/2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Działania świetlicy w roku szkolnym 2016/2017

Eko świetlica - zabawki z recyklingu

Warsztaty krawieckie

Śnieżne szaleństwo

Mikołajki

Andrzejki

Trawiaste ludziki

Prace dzieci, wystawy

 

1.    Liliana Maziec
2.    Edyta Grabusińska
3.    Maria Konecka
4.    Justyna Kraszewska 

5. Angelika Jończyk