Drukuj

Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Kolory Lata’’

14 maja 2018r. dzieci z naszej świetlicy przygotowały na Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. ,,Kolory Lata’’ swoje prace plastyczne. Na konkurs powędrowało 7 prac plastycznych następujących uczniów :

Kwiatkowska Karolina – kl. 2b,

Ślufarska Wiktoria - kl. 2b,

Jerzy Lewko - kl. 1 b

Martyna Borowa – kl. 1d

Katarzyna Węglińska – kl. 1d

Hanna Bojarska – kl. 1 b

Maria Stenka - kl. 3a

Laureatem I Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Kolory Lata’’ została uczennica z naszej świetlicy – Karolina Kwiatkowska z klasy IIb, która za swoją pracę wykonaną metodą origami otrzymała II miejsce.

Serdecznie Gratulujemy!!!

 

KONKURS PLASTYCZNY .. PACHNĄCY KRAJOBRAZ’’– ROZSTRZYGNIĘTY

,, PACHNĄCY KRAJOBRAZ’’- pod takim hasłem świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III w bieżącym roku szkolnym i z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsca zajęły:

Wiktoria Ślufarska – uczennica klasy II b

Maja Piotraschke - uczennica klasy 1b

Wiktoria Brzyk - uczennica klasy III d

Iga Półtorak - uczennica klasy III d

WYRÓŻNIENIA OTRZYMALI:

Misza Szcześniak - uczennica klasy III d

Alicja Szewczuk - uczennica klasy I c

Kacper Igliński - uczeń klasy I c

Nina Niezabitowska – uczennica klasy III f

SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM!!!

Wychowawcy świetlicy szkolnej

 

"Bajkoogród- Przygoda z bajką w tle"

W ramach promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym, 22.05.2018 r. , świetica szkolna zorganizowała imprezę o charakterze rozrywkowo – edukacyjnym, nawiązującą do treści znanych i lubianych bajek. Zabawa odbyła się w formie gry integrując dzieci i nauczycieli z pobliskich przedszkoli . Wszystkie buzie były uśmiechnięte a każde dziecko zaangażowne w zabwę!  Pożegnanie z Bajkoogrodem osłodził dzieciom i wychowawcom słodki upominek i dyplomy za ukończoną grę.                                                           Widzimy się za rok!

,,Jestem Przyjacielem Zwierząt’’ – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

24 kwietnia 2018 roku w Słupskim Ośrodku Kultury w ramach XX Przeglądu Twórczości Ekologicznej ,,Pestka 2018’’ wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego ,,Jestem przyjacielem zwierząt’’.

Dzieci z naszej świetlicy przygotowały na ten konkurs swoje prace plastyczne. Na konkurs powędrowały prace plastyczne następujących uczniów :

Kwiatkowska Karolina, Kwiatkowski Piotr, Ślufarska Wiktoria, Alicja Szewczuk, Karolina Borowa, Martyna Borowa, Hanna Zielińska, Renata Tyszkiewicz, Katarzyna Węglińska, Krzysztof Rychter, Jakub Duras, Julia Jańczak, Tomasz Domański, Oliwia Jończyk.

Wyróżnienie i nagrodę w konkursie plastycznym otrzymał uczeń Naszej Szkoły - Tomasz Domański z klasy 1d.

Serdecznie Gratulujemy !!!

,,Pestka’’ 2018r. XX Przegląd Twórczości Ekologicznej

24 kwietnia dzieci ze świetlicy szkolnej miały okazję spotkać się z dziećmi z różnych szkół, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych, aby uczcić Święto Ziemi.

W Słupskim Ośrodku Kultury przy ulicy Braci Gierymskich , już po raz dwudziesty, odbyła się impreza zorganizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słupsku, która nie tylko połączyła wszystkich, którym bliskie jest dobro naszej Ziemi, ale również zintegrowała dzieci zdrowe i niepełnosprawne.

W "Pestce 2018" wzięły udział dzieci z Naszej Szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 6, Przedszkola nr 8, Przedszkola nr 32, Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Damnicy i w Sławnie oraz grupy rewalidacyjne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. Zaprezentowane piosenki, małe formy teatralne i wiersze w sposób naturalny uczyły i wdrażały najmłodszych obywateli naszej planety do proekologicznych zachowań. Natomiast radość z prezentowania swoich umiejętności, trema, przełamywanie własnych granic, dobra zabawa i emocje towarzyszące występom były wspólne dla wszystkich uczestników.

 

Grupa dzieci z naszej świetlicy pod kierunkiem pani Edyty Grabusińskiej i pani Liliany Maziec  przedstawiła inscenizację piosenki pt. "Zielone Lądy".

Wystąpili w niej:

* Misza Szcześniak

* Weronika Włoch

* Wiktoria Brzyk

* Natalia Każanowska

* Iga Półtorak

* Marianna Nosewicz

Na zakończenie wszystkie występujące grupy otrzymały od organizatorów pamiątkowe dyplomy, Rumiane jabłuszko - symbol imprezy "Pestka 2018 ‘’ gry dydaktyczne, notesy oraz pomoce naukowe, kalejdoskop, książki ekologiczne, kolorowanki o tematyce ekologicznej oraz jabłka do zjedzenia dla każdego uczestnika imprezy.

Serdecznie Gratulujemy Wszystkim Uczestnikom Imprezy!!!

Wychowawcy świetlicy;)

Dzień Ziemi 

 

GOSĆ ŚWIETLICY- "WIZYTA CZWORONOGA"

 

Dnia 04.04.2018 odwiedził nas uroczy Golden Retriever. Dzieciaczki mogły wysłuchać historii hodowli oraz zapoznać się z obowiązkami jakie towarzyszą każdemu , kto posiada czworonoga.

KONKURS PLASTYCZNY ..KARTKA WIELKANOCNA’’ – ROZSTRZYGNIĘTY

,, KARTKA WIELKANOCNA’’- pod takim hasłem świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III w bieżącym roku szkolnym i z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

Komisja konkursowa wyłoniła trzech zwycięzców:

I miejsce zajęła Misza Szcześniak – uczennica klasy IIId

II miejsce zajął Konrad Kaniowski – uczeń klasy III b

III miejsce zajęła: Marysia Kalina – uczennica I a

SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM!!!

WIOSENNY POKAZ MODY

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet. 8 marca  nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach i Paniach z naszego najbliższego otoczenia. W tym dniu szczególnym, grupa świetliczaków przygotowała ,,Wiosenny Pokaz Mody’’. Chłopcy składali życzenia dziewczynkom i Paniom, nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów…Dzieci wykonały przepiękne laurki i kwiatki zadedykowane Paniom, w które włożyły wiele zaangażowania. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Święto kobiet, które corocznie obchodzimy w świetlicy to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie Panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech… Jeszcze raz wszystkim dziewczynkom, mamom i Paniom dedykujemy wierszowane życzenia:

‘’Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.

I pierwszy promień bliskiej wiosny.

Dzień bez kłopotów i bez trosk.

Dużo radości.

Dla mamy, Pani i dla dziewczynek.

W domu i w szkole.

Każdego dnia dobry uczynek -

To jest od chłopców upominek’’.

 

WALENTYNKI NA ŚWIETLICY

 

14 lutego 2018 roku w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa z okazji Walentynek . Zabawę uświetniły ulubione utwory taneczne dzieci oraz występy karaoke. Dzięki tej zabawie umuzykalniającej rozwijano przede wszystkim słuch, spostrzegawczość, wyczucie rytmu. Ćwiczono umiejętność płynnego czytania, która jest niezbędna do poprawnego śpiewania tekstów. Uczniowie popisywali się swoimi umiejętnościami tanecznymi, sprytem, poczuciem humoru i sprawnością fizyczną. Każdy uczestnik zabawy brał udział w przygotowanych zajęciach plastycznych  tworząc Drzewko Miłości. Wszystkim dopisywały humory i pozytywna energia :)

 

ŚNIADANIE DAJE MOC

 

JASEŁKA NA ŚWIETLICY

ŚWIETLICOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK – KLAS I-III

14 grudnia b.r. w naszej szkole odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III. Do występów zgłosiło się 13 zespołów klasowych oraz dwie solistki. Zespoły przygotowały przeróżne występy z akompaniamentem muzycznym lub a apella. Mieliśmy okazję wysłuchać kolędy ,,Anioł pasterzom mówił’’ zagranej na skrzypcach przez Annę Kamińską uczennicę klasy 3c. Pięknie zaśpiewane i zagrane kolędy wprowadziły świąteczny klimat. Wszystkie klasy zasługują na szczególną pochwałę gdyż przygotowały się bardzo solidnie do występu. Cieszy nas fakt, że mamy tak uzdolnione dzieci w szkole. Ten przegląd zachęcił do nauki pastorałek oraz kolęd i podtrzymania tradycji wspólnego kolędowania. Po barwnych i pięknie przygotowanych występach nastąpiła pora na kulminacyjny punkt całego dnia, czyli ogłoszenie wyników. Wszyscy uczestnicy przeglądu Kolęd i Pastorałek otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, które wręczyła pani wicedyrektor szkoły – Sylwia Modzelewska. Po obejrzeniu występów nastąpił kolejny punkt programu czyli spontaniczne ,,wspólne kolędowanie’’ z gitarą. Wspólne kolędowanie sprawiło, że ten dzień stał się jeszcze bardziej ciepły i radosny, a wszystkie smutki choć na chwilę odeszły w niepamięć. Całej uroczystości towarzyszyła atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny klimat zagościł w szkole na dobre!

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przeglądzie Kolęd i Pastorałek za rok!!!

ANDRZEJKI

 ZAJĘCIA KULINARNE-KOLOROWE TOSTY

Dzisiejsze zajęcia w świetlicy szkolnej, to kulinarna podróż przez krainę nowych doznań smaków i zapachów – czyli kolorowe tosty. Zajęcia promują i uczą przede wszystkim zasad zdrowego odżywiania się ze świeżych i pełnowartościowych produktów. Dlatego dzisiejsze tosty uczniowie wykonali z pełnoziarnistego pieczywa tostowego. Dodatkami do pachnących tostów były dżemy z domowej spiżarni, wiejski biały ser, pachnące pomidory i zaczarowany cynamon. Pachniało i smakowało cudownie.

11 LISTOPADA- TROCHĘ HISTORII W ŚWIETLICY

11 listopada to dla nas Polaków jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości. Podczas zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski czytając legendy o powstaniu naszego państwa oraz zapoznawały się z sylwetkami ważnych postaci historycznych.
Podczas zajęć plastycznych dzieci słuchając pieśni patriotycznych wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie, mapę Polski.
Zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów była to niezapomniana lekcja historii.

Wszystkich Świętych, Halloween, czyli jak czci się pamięć o zmarłych w różnych krajach

Uczniowie świetlicy swoją pamięć o najbliższych wyrazili w pogadankach oraz kolorowankach z symbolicznymi świeczkami. W tym dniu pamiętali również o mogiłach po nieznanych żołnierzach. Nie zabrakło również ,charakterystycznych dla Halloween, wydrążonych dyni oraz wielu konkursów i zabaw. Zadania, których podjęli się ich uczestnicy, to między innymi taniec z miotłą, stworzenie mumii czy skok nad świeczką. Wszyscy uczniowie poradzili sobie z tym doskonale.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY ..BARWY JESIENI’’ – ROZSTRZYGNIĘTY

,,Barwy Jesieni’’- pod takim hasłem świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III w bieżącym roku szkolnym.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny BARWY JESIENI został rozstrzygnięty.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

Komisja konkursowa wyłoniła czterech zwycięzców:

I miejsce zajęła Maja Piotraschke – uczennica klasy IB

II miejsce zajął Arkadiusz Fudalej – uczeń klasy III E

III miejsce zajęli: Kacper Kustra – uczeń klasy IIC oraz Zuzanna Kaczmarek – uczennica klasy IIA.

SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM!!!

 

,,SŁUCHAM Z BRATKIEM’’ – ŚWIETLICOWA BAJKOTERAPIA

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej w bieżącym roku szkolnym przeniosły się do kolorowego i magicznego świata bajek. W świetlicy czytane są bajki terapeutyczne Izabeli Mańkowskiej między innymi Księga Bratka. W październiku dzieci mogły zapoznać się z kilkoma bajkami terapeutycznymi. Są to bajki, które poruszają problemy, z jakimi borykają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Nakreślają przykładową sytuację oraz przedstawiają konkretne formy rozwiązania. Dzieci poznały takie bajki jak:

,,O tym, że nie należy oddalać się od opiekunów, nawet wtedy, gdy wiatr porywa nam plażową pikę’’.

,,O tym jak trudno rozstać się ze starymi zabawkami, nawet jeśli się jest siedmiolatkiem’’.

,,Jak oswoić złość’’.

,,O tym, że początek października w szkole może być baśniowy, czyli zupełnie wyjątkowy’’.

Ponadto dzieci miały przyjemność zapoznać się z sympatyczną maskotką o imieniu Bratek. Bratek pełni tu rolę przyjaciela i doradcy, który wczuwa się w trudne sytuacje, czasem marzenia i przeżycia dzieci. Pomaga im rozpoznać uczucia i poradzić sobie z trudnościami, które czasami je przerastają. Po wysłuchaniu bajek dzieci odpowiedziały na trzy pytania:

  1. Co czujesz po wysłuchaniu tej bajki?
  2. Jaka mądrość płynie dla Ciebie z tej bajki?
  3. Co chcesz wziąć dla siebie z tej opowieści?

Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Bajkowa atmosfera pozostanie z nami na długo…

SENSOPLASTYKA

Sensoplastyka to  sensoryczne podejście do plastyki. Połączenie doznań dotykowych ze wzrokowymi (mocne kolory), zapachowymi, słuchowymi i smakowymi (bo wszystkie produkty używane do tworzenia arcydzieł są jak najbardziej naturalne i jadalne). Z tych wszystkich stymulujących zmysły składników w czasie zabawy powstają prawdziwe arcydzieła.

SPOTKANIE Z  KUBUSIEM PUCHATKIEM

Na naszej świetlicy odbyły się zajęcia poświęcone znanej i bardzo lubianej przez dzieci postaci z bajek – Kubusiowi Puchatkowi. Przygotowano  spotkanie pod hasłem ” Urodziny Kubusia Puchatka”, „Uczniowski Kodeks Dobrych Manier”, w których uczestniczyły dzieci . Podczas zabawy razem z dziećmi przygotowaliśmy urodzinowe przyjęcie Kubusia Puchatka, na którym oprócz dobrej zabawy nie zabrakło spotkania z książką. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały barwne i ciekawe prace .

 NA ŚWIETLICY MIŁO LECI CZAS

Na jesienne  dni mamy sposób! Klej, nożyczki , farby to zdecydowanie ciekawsza alternatywa dla podziwiania deszczu za oknem:) Gry i zabawy to również atrakcyjny sposób spędzania czasu....Kto dzisiaj ogra Panią Marię w karty?

 

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Dzień 10 października na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych. Tego dnia odbyło się „Pasowanie na świetliczaka”. Główny cel tejże imprezy polegał na uroczystym przyjęciu do grona świetliczaków nowo przybyłych dzieci, a także stworzeniem w świetlicy atmosfery radości, przyjaźni oraz zaufania. Uczniowie musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej a także wykazać się odwagą, szeregiem umiejętności oraz wiedzą niezbędną dla każdego świetliczaka. Dzieci z uśmiechem na twarzy wykonywały zadania. Najważniejszym punktem programu było złożenie przyrzeczenia przez najmłodszych oraz pasowanie przez Panią Dyrektor Sylwię Modzelewską. Przypieczętowaniem całej uroczystości było złożenie swojego odcisku palca na „Kodeksie świetliczaka” oraz przypięcie „Orderu świetliczaka”. Ten dzień na pewno zaliczy się do tych niezapomnianych, pełnych emocji i miłych wrażeń.

ARTETERAPIA

W świetlicy szkolnej odbywają się zajęcia z arteterapii, czyli wychowanie przez sztukę, która wspomaga i kształtuje proces rozwoju osobistego ucznia. Celem zajęć jest wszechstronne rozwijanie zdolności artystycznych dzieci oraz spędzenie czasu wolnego w sposób twórczy. Stosowane są następujące czynniki aktywizujące takie jak: muzykoterapia, bajkoterapia, ekspresja plastyczna, która daje radość, możliwość działania i tworzenia, rozwija wyobraźnię oraz choreoterapia, która bazuje na tańcu naturalnym i spontanicznym. Dzieci mają możliwość wyrażania swoich myśli i przeżyć oraz zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa w grupie, podniesienia poczucia własnej wartości oraz czerpania przyjemności z tworzenia czegoś wspólnie. Arteterapia uwrażliwia dzieci, sprawia, że są one otwarte na otaczający ich świat. Ponadto twórczość artystyczna jest jedną z najprzyjemniejszych i najchętniej podejmowanych form aktywności dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

CAŁA ŚWIETLICA CZYTA DZIECIOM

O tym, że zajęcia czytelnicze w rozwoju uczniów mają bardzo duże znaczenie nie musimy nikogo przekonywać. Głośne czytanie rozwija język i wyobraźnię dziecka, dlatego korzystając z tego dobrodziejstwa jakim jest czytanie w naszej świetlicy czytamy głośno głównie bajki, baśnie i legendy. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy Pana Łukasza z biblioteki, który zachęcił dzieciaczki do wypożyczania książek oraz przeniósł nas w świat „ Nowych przygód Mikołajka”. Chętnych do czytania rodziców również zapraszamy:)

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Zajęcia plastyczne odgrywają ważną rolę w wychowaniu estetycznym oraz w przygotowaniu  do pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Działalność plastyczna zaspokaja potrzebę ekspresji i motywacji do działania. Bliski kontakt dzieci z plastyką budzi zainteresowanie jej różnymi aspektami. Działalność plastyczna stwarza szerokie pole dla ekspresji własnej i samorealizacji możliwości twórczych. Daje dziecku radość i zadowolenie, umacnia poczucie własnej wartości, niezbędna jest do kształtowania się jego osobowości. Rozwija także inicjatywę, samodzielność, wytrwałość dziecka oraz uczy planowania zadań i pracy zespołowej.

Zapraszam świetliczaków do działania:)

 

GOŚĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ – WIZYTA PANA POLICJANTA

Dni 12.09.2017 r. w świetlicy szkolnej gościliśmy pana Policjanta. Tematem spotkania była ,,Bezpieczna droga do szkoły’’ w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia z którymi mogą spotkać się dzieci.

 Na początku każdego roku szkolnego w świetlicy dzieci klas młodszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku, na zajęcia zaprosiliśmy Pana Policjanta z Komendy Miejskiej w Słupsku. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać przy ubraniu, bądź tornistrze. Pod koniec spotkania policjant  przypomniał i omówił dzieciom trzy ważne numery telefonu: 997, 998 i 999. Największym jednak zainteresowaniem cieszyło się wśród dzieci  oglądanie przyniesionych przez naszego gościa podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć i dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną.  Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Panu oraz uroczyście wręczyły dyplom upamiętniający spotkanie. Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się uczniom, jako osoba, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

JESIEŃ ZAGOŚCIŁA W ŚWIETLICY

Do naszej świetlicy zawitała  kolorowa i słoneczna Jesień. Dla dzieci była inspiracją do wykonania przeróżnych prac plastycznych, które ozdabiają naszą salę. Ponadto dzieci miały okazję poznać różne techniki plastyczne, dzięki którym mogły wyeksponować urodę jesieni, a także wykazać się pomysłowością i talentem w tworzeniu kolejnych prac plastycznych. W takiej scenerii nawet deszcz i wiatr nie jest nam straszny

                                                                                                    

DZIEŃ CHŁOPAKA

29 września w świetlicy szkolnej  obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki wraz z wychowawcami przygotowały dla swoich kolegów wiele konkursów i zadań. Wszyscy chłopcy próbowali swoich sił w różnych konkurencjach; odpowiadali na zagadki, oraz przymierzali wąsy i krawaty.  Nagrodą  dla wszystkich uczestników były pyszne lizaczki. Dzień Chłopaka w świetlicy był pełen wrażeń, atrakcji i dobrej zabawy. Wszystkiego najlepszego chłopcy!