63caac2b0a30c789240548866c8ba144

                                                                                   Czytelnikom - życzą Bibliotekarze

maxresdefault 

film

Dzisiaj zapraszamy Was na film edukacyjny pt. „Wielkanoc” Edu – Kredki.
Z filmu dowiecie się, na pamiątkę jakich wydarzeń obchodzimy święta. Poznacie zwyczaje wielkanocne tj.: święcenie palm, święcenie pokarmów czy malowanie pisanek, rodzaje pisanek oraz naturalne barwniki, które były wykorzystywane do ich barwienia, symbolikę święconych pokarmów oraz tradycyjne potrawy wielkanocne. Edu – Kredka opowie Wam, w jaki sposób obchodzone są święta: Rezurekcja, śniadanie świąteczne, szukanie zajączka, śmigus-dyngus. Zaprezentuje też dawne zwyczaje oraz ciekawostki związane z Wielkanocą.

dzien ksiazki dla dzieci baner

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Noc z Andersenem 2021 "Przeczytajmy to inaczej" -  link

Wielkanoc, to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto.
Zbliżające się święta, to dobra okazja, aby porozmawiać o najważniejszych tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Z tej okazji ostatnia lekcja religii w oddziale przedszkolnym odbyła się w bibliotece szkolnej. Pan Łukasz przekazał dzieciom wiele cennych informacji na temat Wielkiego Tygodnia w Kościele katolickim, przeczytał opowiadanie o wiośnie i polskich tradycjach wielkanocnych ... o tym co dzieje się w przed świętami w domu i w przyrodzie. Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania "Idzie wiosna, Wielkanoc tuż, tuż ...". Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie także z zadaniem "Co wkładamy do wielkanocnego koszyczka". Na zakończenie maluchy z zainteresowaniem obejrzały przygotowaną w bibliotece wystawę "Tradycje wielkanocne"

Podczas trwania zdalnego nauczania nie macie ograniczonego dostępu do książek drukowanych oraz do zbiorów biblioteki szkolnej. Wystarczy tylko:
1. zalogować się do Librus Synergia,
2. na pasku zadań wybrać: KSIĄŻKI, a następnie e-biblio (biblioteka),
3. wpisać do wyszukiwarki tytuł potrzebnej książki,
4. wybrać z listy odpowiednią książkę i ją ZAREZERWOWAĆ,
5. zarezerwowane książki możecie odebrać - wtorek, środa, czwartek - dyżurka szkolna - godz. 13.00 - 19.00,
6. zwrot książek do biblioteki - po zakończeniu nauki zdalnej.

unnamed

Konkurs plastyczny "W baśniowym świecie Andersena" został rozstrzygnięty. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ilustracji do ulubionej baśni Andersena. Na konkurs wpłynęło 50 prac uczniów z klas pierwszych i drugich. Ulubioną baśnią uczestników konkursu okazało się "Brzydkie kaczątko" (najwięcej prac). Komisja konkursowa powołana przez organizatora wyłoniła 4 laureatów oraz przyznała 8 wyróżnień.
Laureatami zostali:
Maja Szcześniak - klasa 2 c, Maciej Boguski - klasa 2 b, Tomasz Świętochowski - klasa 2 c, Zuzanna Orynycz - klasa 1 d.

Wyróżnienia otrzymali:
Maja Kamienik - klasa 1 c, Adrianna Michałowska - klasa 1 d, Anna Kaniak - klasa 2 b, Izabela Wilma - klasa - 2 b, Konrad Banasiak - klasa 2 b, Oliwia Szymankiewicz - klasa 2 c, Hanna Gągol - klasa 2 c, Michał Bednarczyk - klasa 2 c

Gratulujemy - Bibliotekarze

 

Marcowe rocznice....

 

W marcu obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona - Gustawa Morcinka (05 marca 2003 r.). Z tej okazji w bibliotece zaprezentowano książki napisane przez naszego patrona oraz zorganizowano wystwę przedstawiającą fakty z jego dzieciństwa i młodości.Wystawę odwiedziła klasa 1 b. Dzieci zapoznały się z życiem i twórczością pisarza, obejrzały baśń "Jak górnik Bulandra diabła oszukał", wykonały tematyczne ilustracje.

26 lutego 2003 roku Rada Miasta nadała Wandzie Chotomskiej tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Słupska. Wanda Chotomska była wieloletnią przewodniczącą jury w Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży organizowanym w naszym mieście oraz wieloletnią patronką Słupskiej Wiosny Literackiej.


Z tej okazji w naszej bibliotece odbyły się "Godzinki Literackie z Wandą Chotomską". W spotkaniach wzięły udział klasy: 1 a, 1 d, 2 a, 3 b wraz z wychowawcami. Spotkania poświęcone były życiu i twórczości Wandy Chotomskiej - autorki wielu książek dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów i sztuk teatralnych, kawalera Orderu Uśmiechu. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną poświeconą autorce, dobranockę "Jacek i Agatka", wystawę ksiażek pisarki, w tym książkę "Tere fere" - debiut autorki oraz książkę "Drzewo z czerwoną chorągiewką", która została wpisana na Honorowę Listę CH.H.Andersena. Na zakończenie w skupieniu wysłuchały fragmentów książki "Pięciopsiaczki" w wykonaniu Emilki i Ewy z klasy 3 d.

Dnia 26 lutego odwiedziły naszą szkolną bibliotekę dzieci z oddziału przedszkolnego. Z wielką radością poznawały „Zaczarowaną krainę baśni i bajek”. Tematem spotkania było zapoznanie z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Szczególnie zainteresowały ich te z dużymi literami i kolorowymi ilustracjami. Dzieci poznały zasady zachowania się w bibliotece oraz znaczenie słów: biblioteka, bibliotekarka, działy i zbiory biblioteczne, odgadywały tytuły po wysłuchanym fragmencie bajki, segregowały książki wg. alfabetu, odgadywały bajkowe zagadki, dopasowywały przedmioty do odpowiedniej książki, rozwiązywały zagadki.
Wszyscy bawili się wspaniale!

Od początku roku szkolnego nasza biblioteka prowadzi zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem Teatru Kamishibai.
Kamishibai, to teatrzyk ukryty w "drewnianej skrzynce - butai". Służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę (karty narracyjno - obrazkowe). Kamishibai, to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai, to atrakcyjna metoda, dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą naszych podopiecznych. To także zabawa, edukacja i twórcze działanie.

Na przełomie stycznia i lutego, klasy 2 b, 1 b, 3 c, 3 a, 2 c i dwie grupy ze świetlicy wysłuchały baśni Andersena "Dziewczynka z zapałkami",  klasa 1 a "Brzydkie kaczątko" , a dzieci z oddziału przedszkolnego "Wilk i siedem koźlątek " wg. baśni braci Grimm. Podczas spotkań kolorowały również ilustracje do baśni, rozwiązywały rebusy, kolorowały ilustracje według kodów.

 

brawo

 

 

 

Biblioteka klas 1 – 3 od początku roku szkolnego prowadzi dwa całoroczne konkursy czytelnicze – „Najlepiej czytająca klasa” i „Najlepszy czytelnik”. Celem konkursów jest promowanie i wspieranie aktywności czytelniczej, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie pasji czytania, przyjemne zagospodarowanie czasu wolnego oraz pozytywne nastawienie do książki.
Głównym kryterium konkursu jest aktywność czytelnicza ,oraz ilość wypożyczonych i przeczytanych książek (w przeliczeniu na jednego ucznia w klasie).
A oto laureaci konkursów – I semestr roku szkolnego 2020/2021:

  pobrane 2  "Najlepiej czytające klasy"

*klasy pierwsze - klasa 1 c
*klasy drugie     - klasa 2 c
*klasy trzecie    - klasa 3 d

  pobrane 2  "Najlepszy czytelnik"

*klasy pierwsze - Lena Wiśniewska klasa 1 c
*klasy drugie     - Oliwia Szymankiewicz klasa 2 c
*klasy trzecie    - Igor Friede klasa 3 c
                            Zuzanna Pieczykolan -  klasa 3 d

Wszyscy laureaci otrzymali drobne, słodkie upominki, a klasa 3 d przechodni puchar za największą ilość wypożyczonych i przeczytanych książek ze wszystkich klas 1 - 3.

                                                                                                                                      Gratulujemy!    

Dnia 18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto ustanowio na pamiątkę urodzin Alana Aleksandra Milne'a, twórcy Kubusia Puchatka.
Z tej okazji nasza biblioteka przygotowała gazetkę poświęconą życiu i twórczości A.A.Milne'a, wystawę "Kubuś Puchatek i przyjaciele" oraz wystawę książek o Kubusiu Puchatku.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku uruchamia akcję konkursową dedykowaną uczniom szkół podstawowych i średnich województwa pomorskiego realizowaną pod hasłem: „Siostro, Bracie – jak się macie?”

klasy I – III

“Moje małe marzenie - czyli za kim/czym dziś tęsknię najbardziej?” - konkurs plastyczny dla dzieci -  technika dowolna,  format dowolny 

klasy IV – VIII

“Moja ulubiona postać z książki” - konkurs fotograficzny – polega na przebraniu się dziecka za ulubioną postać z książki, zrobieniu zdjęcia i wysłaniu wraz z informacją: autor, tytuł książki, postać przedstawiona.

Termin nadsyłania prac - do 05 lutego 2021 r.
Ogłoszenie wyników - 12 lutego 2021 r.
Fundatorem nagród książkowych w akcji konkursowej “Siostro, bracie – jak się macie?” jest Marszałek Województwa Pomorskiego
Więcej informacji http://pbw.slupsk.pl/zapraszamy-do-udzialu-w-akcji-konkursowej-siostro-bracie-jak-sie-macie

                                                                                                                                                                   Zapraszamy - Bibliotekarze