Święta tuż, tuż... Jedną z piękniejszych tradycji jest wysyłanie życzeń. Uczniowie naszej szkoły w zeszłym tygodniu pod opieką pani Marty Andrzejewskiej tworzyli kartki świąteczne,  a z pomocą pani Jolanty Arciszewskiej pisali życzenia w języku angielskim.  Tak przygotowane kartki zostały wysłane do zaprzyjaźnionych szkół z Grecji, Rumunii, Portugalii, Niemiec i Finlandii. 

 

   13 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbył się dzień z programem Erasmus+, a dotyczył czwartej mobilności projektu "On the edge" - Germany - Sports and Technology. Uczniowie biorący udział w międzynarodowej wymianie przedstawili uczniom i nauczycielom naszej szkoły własne prezentacje. Łukasz Znaniecki, Oliwia Butrym i Kacper Kwidzyński opowiedzieli o tygodniowym pobycie u rodzin goszczących, o zajęciach w niemieckiej szkole, wielu aktywnościach związanych z projektem. Odpowiadali również na pytania słuchaczy. Ich doświadczenie związane z wyjazdem było bezcenne, jak również to, czego się dowiedzieli i nauczyli podczas pobytu za granicą. Życzyli wszystkim powodzenia  w kolejnych konkursach i tego, by każdy mógł wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu, jakim jest Erasmus+.

                                                                       Jolanta Arciszewska

Do drugiego etapu konkursu  "On the edge  - Culture and Nature" w ramach programu Erasmus+ zakwalifikowali się uczniowie, którzy wykonali najlepsze prezentacje dotyczące polskich tradycyjnych potraw, strojów, tańców lub obszarów albo zwierząt chronionych. W kolejnym etapie uczestnicy musieli wykazać się podstawową znajomością języka angielskiego. Po podliczeniu całej punktacji komisja w składzie: Jolanta Arciszewska i Anna Świętochowska wyłoniła zwycięzców. Są to: 

OLIWIA EJSMONT z kl. 6e
OLIWIA SZYCKO z kl. 7b
JULIA GRZEGORCZYK z kl. 7c.
Wygraną w konkursie jest tygodniowy wyjazd do Finlandii. Dziewczęta będą miały okazję spędzić ten czas w fińskich rodzinach i w fińskiej szkole. Serdeczne gratulacje!!!
                                                                  Jolanta Arciszewska

Czwarta mobilność projektu “On the edge” odbyła się w Niemczech i dotyczyła sportu oraz technologii. Panie Jolanta Arciszewska i Anna Świętochowska wraz z trojgiem uczniów: Oliwią Butrym, Kacprem Kwidzyńskim i Łukaszem Znanieckim spędzili tydzień w Walsrode.

 

04.11.2019 r. - pierwszy dzień rozpoczął się od przywitania gości przez burmistrz miasta panią Silke Lorenz, dyrektora szkoły pana Jense Hegerfelda i niemieckiego koordynatora projektu panią Sabrinę Berens oraz od odśpiewania “hymnu” naszego projektu. Poszczególne kraje zaprezentowały swoje zespoły, po czym niemieccy uczniowie oprowadzili po szkole wszystkie grupy . Po krótkiej przerwie nastąpiły zajęcia integracyjne, na których wszyscy mogliśmy się bliżej poznać. Następnie uczniowie zapoznali się z prezentacjami dotyczącymi sportowców wszystkich krajów biorących udział w projekcie i na podstawie zebranych informacji odpowiadali na pytania w grze Kahoot! Po emocjonujących rozgrywkach odbyły się warsztaty technologiczne, na których uczniowie mogli wypróbować działanie:  katapulty (trebuszu), działa Gaussa, silnika nitinolowego oraz kodu Morse’a. Pod koniec dnia zagraliśmy w kręgle.

 

05.11.2019 r. - dzień drugi rozpoczęliśmy na Uniwersytecie w Hanowerze. Tam - w międzynarodowych parach - uczniowie tworzyli grę komputerową w programie Scratch, natomiast nauczyciele wzięli udział w międzynarodowej grze Kahoot! dotyczącej popkultury. Na zakończenie każdy mógł zagrać w grę zaprojektowaną przez partnerów. Po lunchu udaliśmy się na lodowisko, gdzie spędziliśmy ponad dwie godziny. Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do Walsrode.

  

06.11.2019 r. - dzień trzeci spędziliśmy w uroczym mieście Brema, znanym ze słynnej baśni braci Grimm  “O czterech muzykantach z Bremy”. Przewodnik przybliżył nam tę bajkę, jak również historię miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć ogromny posąg słynnego średniowiecznego rycerza Rolanda, jak również wiele zabytkowych gotyckich budowli. Po lunchu udaliśmy się na Weserstadion - stadion, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa zespół Werder Brema, występujący w Bundeslidze. Przewodnicy opowiedzieli nam historię stadionu, mogliśmy zasiąść na miejscach zawodników w sali konferencyjnej, jak również na trybunach vipowskich. Fani piłki nożnej byli zachwyceni! Szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

  

07.11.2019 r. - dzień czwarty spędziliśmy w szkole, uczestnicząc w zajęciach sportowych. Na początku była rozgrzewka w postaci zbijaka, sieci i wampira. Potem obejrzeliśmy nagrania dotyczące nowej gry - headis. Polega ona na odbijaniu  głową specjalnymi piłkami na stole do ping ponga. Okazało się, że nie jest to wcale łatwa gra, ale nie poddawaliśmy się i zdobywaliśmy nowe umiejętności. Po rozgrywkach przygotowaliśmy tory do parkour, które - po prezentacjach dotyczących nowej aktywności fizycznej - mogliśmy sami wypróbować. Skoki na trampolinie, pokonywanie przeszkód, wspinaczka na linie oraz wiele innych atrakcji zagwarantowały nam świetną zabawę. Od początku nasze zmagania nagrywała kamera Go-Pro, co było dla nas niespodzianką. W przeciągu trzydziestu siedmiu sekund zobaczyliśmy nasze całodzienne zabawy. Po lunchu uczniowie spędzili czas z rodzinami goszczącymi, natomiast nauczyciele zagrali z gospodarzami w siatkówkę.

 

Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja, na której mieliśmy okazję obejrzeć i usłyszeć występ kwintetu smyczkowego oraz regionalnego zespołu folkowego prezentującego tradycyjne stroje, tańce i tradycyjną muzykę. Niektórzy z uczestników zostali zaproszeni do wspólnego tańca. Podczas kolacji była odtwarzana prezentacja zdjęć zrobionych podczas pobytu gości. Na zakończenie pani Sabrina Berens wręczyła certyfikaty i ogłosiła zwycięzców, czyli grupę żółtą. Miłym akcentem było wręczenie specjalnej nagrody dla osoby, która zdobyła największą liczbę punktów podczas gry w kręgle, a była to pani Teresa - nauczycielka z Portugalii.

 

Czas spędzony w Niemczech szybko nam minął, ale wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci!

Jolanta Arciszewska

Dnia 25 października 2019 r. odbył się w naszej szkole Erasmus+Day. 

 

Uczniowie mieli okazję poznać założenia programu oraz posłuchać opowieści kolegów i koleżanek uczestniczących w projekcie “On the edge”. Maja Rybak z kl. VI e pokazała prezentację dotyczącą udziału w wyjeździe do Portugalii (listopad 2018 r.), natomiast Piotr Setnik i Antek Nosewicz z kl. VII c - w wyjeździe do Rumunii (luty 2019 r.). Obydwa wyjazdy bardzo zaintrygowały dzieci, jak również sam fakt goszczenia uczniów z innych krajów partnerskich, tj. Portugalii, Rumunii, Niemiec, Finlandii, Grecji w maju tego roku w polskich domach. Tematyka dotychczasowych mobilności bardzo spodobała się uczniom. Muzyka i sztuka w Portugalii, matematyka i nauka w Rumunii oraz biologia i ochrona środowiska w Polsce to kwestie bliskie uczniom nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Uczniowie pytali się o kolejne mobilności i związane z nimi zadania. Erasmus+Day okazał się dużym sukcesem - każdy z uczniów zadeklarował chęć udziału w projekcie. :)

Jolanta Arciszewska