Wesołych Świąt
Wspaniałych, ciepłych i uśmiechniętych Świąt Bożego Narodzenia
Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom
życzą bibliotekarze
Baśń dla przedszkolaka - rozstrzygnięcie konkursu
Informujemy, że w konkursie na baśń bożonarodzeniową wyróżnienia otrzymali uczniowie:
Brzyk Wiktoria klasa 6d - " Szczypta piernikowej magii" - za pierniczkowy zapach baśniowych cekinków.
Włoch Weronika klasa 6d - " Przeprowadzka Leosia" - za starą prawdę że to, czego szukamy daleko, jest tuż obok, na wyciągnięcie ręki.
Grzybowski Marcel klasa 6d - "Prezent na urodziny" - za przypomnienie, że aby marzenia się spełniły, trzeba do nich dorosnąć.
Ślusarska Zofia klasa 5c - " Świąteczna choinka: - za nadzieję, że wyczekiwany, upragniony przyjaciel jest bardzo blisko, tylko trzeba się uważnie rozejrzeć.
Kostrzewa Marcel klasa 6f - " Magiczne święta" - za przypomnienie, że wszystkie dzieci na świecie, bez względu na to, gdzie mieszkają, uwielbiają św. Mikołaja.
Boguski Mateusz klasa 4a - " Zaginiony prezent" - za wiarę, że warto się poświęcać, aby inni byli szczęśliwi.
Klimiuk Paulina klasa 4d - " Anioł świąt" - za literackie próby tworzenia trudnej sztuki dramatu.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.
Baśń dla przedszkolaka
Biblioteka szkolna IV-VIII ogłasza konkurs na bożonarodzeniową baśń dla przedszkolaka.
Utwór nie powinien być wcześniej publikowany, a jego objętość nie powinna przekraczać 2 stron formatu A4, czcionka 14 Arial. Baśń powinna być zatytułowana, jej styl dostosowany do poziomu najmłodszego czytelnika. Mile widziane kolorowe ilustracje. Prace należy podpisać imieniem i nazwiskiem.
Termin dostarczania prac: 11 grudnia 2020 r.
Książkę można przekazać do biblioteki w formie fizycznej(pozostawić na dyżurce przy głównym wejściu do szkoły)lub przesłać w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone ocenami z języka polskiego i plastyki
11 listopada - Święto Niepodległości
W tym roku obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Data ta przypomina nam o wielkim znaczeniu wolności, niezależności, prawa do samostanowienia dla wszystkich Polaków. Okazując szacunek tym, którzy poświęcili swoje życie, walcząc o niezawisłość, musimy jednocześnie pamiętać, że obecne i kolejne pokolenia zobowiązane są kontynuować najpiękniejsze polskie tradycje i budować piękną przyszłość naszej ojczyzny.
Wypożyczanie książek w czasie nauczania zdalnego
Aby wypożyczyć zdalnie książkę z biblioteki należy:
1) zalogować się na swoim koncie w Librus Synergia
2) na pasku zadań wybrać: KSIĄŻKI, a następnie e-biblio (biblioteka)
3) wpisać do wyszukiwarki tytuł potrzebnej książki
4) wybrać z listy odpowiednią książkę i ją ZAREZERWOWAĆ
5) książkę będzie można odebrać następnego dnia w godz. 12:00-16:00 (tylko rodzice) lub w godz. 16:00-19:00 ( rodzice lub uczniowie) na dyżurce w holu głównym
7) przy odbiorze książki konieczne będzie okazanie legitymacji szkolnej
8) zwrot książki do biblioteki - po zakończeniu nauki zdalnej.
Pozdrawiamy bibliotekarze IV-VIII
Narodowe Czytanie 2020
Z powodu zawieszenia zajęć szkolnych planowane na październik Szkolne Narodowe Czytanie 2020 nie odbędzie się.
Zachęcamy jednak do indywidualnego czytania tekstu dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna".
Poniżej podajemy linki do:
- listu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy:
- Narodowego Czytania 2020 z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie
- https://youtu.be/cuJyTUY5wn0
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy wszystkim Pracownikom Szkoły jak najwięcej dobrych dni, zdrowia, spokoju, satysfakcji z z pracy zawodowej oraz sukcesów w życiu prywatnym.
Witaj szkoło !
Biblioteka klas IV - VIII
wita
w roku szkolnym 2020/2021
Zapraszamy:
Poniedziałek - 8:00-15:00
Wtorek - 8:00-15:00
Środa - 8:00-15:00
Czwartek - 8:00-15:00
Piątek - 8:00-14:30
Procedury - Biblioteka
POTWIERDZENIE ODBIORU PODRĘCZNIKÓW
KARTA ROZLICZENIA Z BIBLIOTEKĄ IV – VIII
Terminy i zasady zwrotu podręczników i książek do biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2019/2020
Dzień Matki
Kochane Mamy naszych czytelników i Mamy Czytelniczki, z okazjii Waszego Święta
spełnienia wszystkich marzeń.
Uczniowie polecają
Uczniowie polecają: PRZYJAŹŃ W LITERATURZE
Uczniowie klasy IV b Ania i Piotr Prądzyńscy przygotowali wystawki książek, w których można znaleźć motyw przyjaźni. Ania umiesciła w zestawieniu książki szczególnie ciekawe dla dziewcząt, ale chłopcy również mogą po nie sięgnąć. Poniżej zmieszczamy zdjęcia polecanych tekstów.Może z tej propozycji skorzystacie.....
Dziękujemy Ani i Piotrowi. Zachęcamy również innych uczniów do dzielenia się opiniami o przeczytanych książkach.
Przesyłajcie je (opinie) do nas przez Librus (Beata Moćko, Hanna Czudowicz), a z chęcią zamieścimy je na stronie biblioteki.
. Propozycja Ani
Propozycja Piotra
Biblioteka poleca
Biblioteka poleca: LEKTURY TWOICH RODZICÓW
Ludzie jak wiatr Przez dziurkę od klucza
Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje; drudzy dmą jak wichry, więc zostają po nich serca złamane jak jakieś drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba. Tyle, żeby wszystko na czas mogło kwitnąć i owocować. I po tych zostaje piękno naszego świata. (Krystyna Siesicka, Ludzie jak wiatr)
Do starej leśniczówki w poszukiwaniu ciszy i spokoju przyjechał dziennikarz. Chciał on napisać książkę i miał nadzieję, że to właśnie miejsce będzie odpowiednie, żeby stworzyć dzieło. Zamiast ciszy i spokoju zastał pewną gromadkę (trzy dziewczyny i chłopak). Na początku był trochę zawiedziony, lecz dzięki tej młodzieży mógł obserwować, jak rodzi się uczucie. W książce pojawia się też wątek zaginionych witraży i tajemniczej skrzyni.(Krystyna Siesicka Przez dziurkę od klucza)
O autorce tych książek można przeczytać tutaj:
Siódme wtajemniczenie Niesamowite przypadki Cymeona
Maksymalnego
Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w fikcyjnym górnośląskim miasteczku górniczym Gnypowice Wielkie. Bohater, nowy uczeń klasy 6B Gustaw Cykorz, musi zdecydować, do której z dwóch dominujących, zwalczających się wzajemnie szkolnych grup: Matusów czy Blokerów, ma dołączyć.(Edmund Niziurski Siódme wtajemniczenie)
Maksymilian Ogromski, jak można się domyślić, ma ogromne plany i do wszystkiego podchodzi maksymalnie poważnie. Ten młody miłośnik kinematografii chce zmienić szkołę, nakręcić film, 400 metrów przebiec w czasie krótszym niż 50 sekund, zdobyć pieniądze na niezbędny sprzęt, a do tego poznać fascynującą Gigę - dziewczynę, którą widzi w roli aktorki...
Niestety nic nie przychodzi łatwo, Maks musi zmierzyć się z różnymi przeciwnościami... Czy wyjdzie z tego obronną ręką?(Edmund Niziurski Niesamowite przypadki Cymeona Maksymalnego)
Więcej o autorze można przeczytać tutaj: https://culture.pl/pl/tworca/edmund-niziurski
Mała księżniczka Mały Lord
Siedmioletnia Sara Crewe wiedzie życie jak z bajki. Na pensji dla dziewcząt w Londynie jest hołubiona przez wszystkich. Ma własny salon, garderobę, kucyka, a nawet pokojówkę! Co więcej, ma odziedziczyć po rodzicach wielką fortunę. Nie jest jednak rozpieszczonym dzieckiem – wrodzoną skromnością i przyjaznym usposobieniem zjednuje sobie ludzi.
Jej życie zmienia się, gdy w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o nagłym bankructwie i śmierci ojca. Z dnia na dzień z pupilki staje się służącą, a z pięknego pokoju przenosi się na zimny strych. Schronienie przed okrutną rzeczywistością znajduje w świecie wyobraźni. Co wieczór przekradają się do niej Ermengarda i Lottie, by wysłuchać opowiadanych przez nią niezwykłych historii…( Frances Hodgson Burnett Mała Księżniczka)
Mały chłopiec, Cedryk, po śmierci swojego taty razem z mamą przeprowadza się z Ameryki do angielskiej posiadłości swojego bardzo bogatego dziadka. Hrabia of Dorincourt wcale nie jest zachwycony nowymi mieszkańcami posiadłości...
Czy dobre serce, szlachetny charakter i szczera miłość wnuka zdołają zmienić usposobienie starszego pana i skruszyć mur niechęci wobec świata, jakim ten otoczył się przez lata? Przeczytajcie tę wzruszającą opowieść, a sami się przekonacie!(Frances Hodgson Burnett Mały Lord)
Małą księżniczkę przeczytasz tutaj: https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/mala-ksiezniczka.pdf
Małą księżniczkę oglądniesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=HNulZBTqleU
IBUK
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku zachęca do korzystania z oferty biblioteki wirtualnej.
Każdy czytelnik PBW może uzyskać PIN (np. telefonicznie) umożliwiający bezpłatny dostęp do platformy IBUK, na której znajduje się wiele interesujących pozycji książkowych.
Jeśli ktoś z Państwa nie jest jeszcze czytelnikiem PBW, może się zapisać zdalnie. Wystarczy wysłać na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prośbę o zapisanie do biblioteki. Czytelnikami mogą być osoby dorosłe oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.
Zachęcamy do korzystania z platformy.
Święto książki
Dzisiaj, 23 kwietnia, obchodzone jest na całym świecie święto książki. Wywodzi się ono z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 roku. Dlaczego właśnie 23 kwietnia? Otóż jest to ważna data w historii literatury światowej - śmierci Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira.
Gorąco zachęcamy do uczczenia dzisiejszego święta przeczytaniem kolejnej książeczki, książki, księgi, tym bardziej, że
w 2019 roku zatrzymał się, jak informuje Biblioteka Narodowa,spadek czytelnictwa w Polsce, a nawet dostrzega się jego niewielki wzrost. Książka coraz częściej jest uważana za ważny i wyjątkowy prezent.
Chociaż w obecnej sytuacji biblioteki na całym świecie zamknęły swoje drzwi i działają tylko w sieci,jest na to rada: korzystajcie z linków, które podaliśmy Wam wcześniej.
Warto czytać, nie tylko obowiązkowe lektury. W czasie przymusowego pozostawania w domu przeniesienie się do innego,książkowego świata może przynieść dużo radości.
Z życzeniami wspaniałych czytelniczych przeżyć i wrażeń
Wiele ciekawych informacji pod adresem: www.gandalf.com.pl/blog/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/