bukiet 22

Kochane Mamy naszych czytelników i Mamy Czytelniczki, z okazjii Waszego Święta

spełnienia wszystkich marzeń.

Uczniowie polecają: PRZYJAŹŃ W LITERATURZE

Uczniowie klasy IV b Ania i Piotr Prądzyńscy przygotowali wystawki książek, w których można znaleźć motyw przyjaźni. Ania umiesciła w zestawieniu książki szczególnie ciekawe dla dziewcząt, ale chłopcy również mogą po nie sięgnąć. Poniżej zmieszczamy zdjęcia polecanych tekstów.Może z tej propozycji skorzystacie..... 

Dziękujemy Ani i Piotrowi. Zachęcamy również innych uczniów do dzielenia się opiniami o przeczytanych książkach.

Przesyłajcie je (opinie) do nas przez Librus (Beata Moćko, Hanna Czudowicz), a z chęcią zamieścimy je na stronie biblioteki.

 

     .IMG 20200518 WA0002              Propozycja Ani          

 

                                                                         IMG 20200518 WA0001           Propozycja Piotra

Biblioteka poleca: LEKTURY TWOICH RODZICÓW

       Ludzie jak wiatr                                                             Przez dziurkę od klucza

                 352x500                                                                                      99906168228

Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje; drudzy dmą jak wichry, więc zostają po nich serca złamane jak jakieś drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba. Tyle, żeby wszystko na czas mogło kwitnąć i owocować. I po tych zostaje piękno naszego świata. (Krystyna SiesickaLudzie jak wiatr)

Do starej leśniczówki w poszukiwaniu ciszy i spokoju przyjechał dziennikarz. Chciał on napisać książkę i miał nadzieję, że to właśnie miejsce będzie odpowiednie, żeby stworzyć dzieło. Zamiast ciszy i spokoju zastał pewną gromadkę (trzy dziewczyny i chłopak). Na początku był trochę zawiedziony, lecz dzięki tej młodzieży mógł obserwować, jak rodzi się uczucie. W książce pojawia się też wątek zaginionych witraży i tajemniczej skrzyni.(Krystyna Siesicka Przez dziurkę od klucza)

O autorce tych książek można przeczytać tutaj: 

https://kultura.onet.pl/wiadomosci/zmarla-krystyna-siesicka-przede-wszystkim-mama-dopiero-potem-pisarka/wzphvv8

 

     Siódme wtajemniczenie           Niesamowite przypadki Cymeona   

                                                                      Maksymalnego

                   352x500 1                                                                751068 352x500

Akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia w fikcyjnym górnośląskim miasteczku górniczym Gnypowice Wielkie. Bohater, nowy uczeń klasy 6B Gustaw Cykorz, musi zdecydować, do której z dwóch dominujących, zwalczających się wzajemnie szkolnych grup: Matusów czy Blokerów, ma dołączyć.(Edmund Niziurski Siódme wtajemniczenie)

Maksymilian Ogromski, jak można się domyślić, ma ogromne plany i do wszystkiego podchodzi maksymalnie poważnie. Ten młody miłośnik kinematografii chce zmienić szkołę, nakręcić film, 400 metrów przebiec w czasie krótszym niż 50 sekund, zdobyć pieniądze na niezbędny sprzęt, a do tego poznać fascynującą Gigę - dziewczynę, którą widzi w roli aktorki...
Niestety nic nie przychodzi łatwo, Maks musi zmierzyć się z różnymi przeciwnościami... Czy wyjdzie z tego obronną ręką?(Edmund Niziurski Niesamowite przypadki Cymeona Maksymalnego

Więcej o autorze można przeczytać tutaj:   https://culture.pl/pl/tworca/edmund-niziurski

 

          Mała księżniczka                                      Mały Lord

 

                 5e968ad5964d9                                                           449689 352x500

 

Siedmioletnia Sara Crewe wiedzie życie jak z bajki. Na pensji dla dziewcząt w Londynie jest hołubiona przez wszystkich. Ma własny salon, garderobę, kucyka, a nawet pokojówkę! Co więcej, ma odziedziczyć po rodzicach wielką fortunę. Nie jest jednak rozpieszczonym dzieckiem – wrodzoną skromnością i przyjaznym usposobieniem zjednuje sobie ludzi.
Jej życie zmienia się, gdy w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o nagłym bankructwie i śmierci ojca. Z dnia na dzień z pupilki staje się służącą, a z pięknego pokoju przenosi się na zimny strych. Schronienie przed okrutną rzeczywistością znajduje w świecie wyobraźni. Co wieczór przekradają się do niej Ermengarda i Lottie, by wysłuchać opowiadanych przez nią niezwykłych historii…( Frances Hodgson Burnett Mała Księżniczka)

Mały chłopiec, Cedryk, po śmierci swojego taty razem z mamą przeprowadza się z Ameryki do angielskiej posiadłości swojego bardzo bogatego dziadka. Hrabia of Dorincourt wcale nie jest zachwycony nowymi mieszkańcami posiadłości...

Czy dobre serce, szlachetny charakter i szczera miłość wnuka zdołają zmienić usposobienie starszego pana i skruszyć mur niechęci wobec świata, jakim ten otoczył się przez lata? Przeczytajcie tę wzruszającą opowieść, a sami się przekonacie!(Frances Hodgson Burnett Mały Lord)

Małą księżniczkę przeczytasz tutaj:       https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/mala-ksiezniczka.pdf

Małą księżniczkę oglądniesz tutaj:         https://www.youtube.com/watch?v=HNulZBTqleU

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku zachęca do korzystania z oferty biblioteki wirtualnej.
Każdy czytelnik PBW może uzyskać PIN (np. telefonicznie) umożliwiający bezpłatny dostęp do platformy IBUK, na której znajduje się wiele interesujących pozycji książkowych.
Jeśli ktoś z Państwa nie jest jeszcze czytelnikiem PBW, może się zapisać zdalnie. Wystarczy wysłać na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prośbę o zapisanie do biblioteki. Czytelnikami mogą być osoby dorosłe oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.
Zachęcamy do korzystania z platformy.

 

 

 

                   swiatowy dzień ksiązki 743x1024

Dzisiaj, 23 kwietnia, obchodzone jest na całym świecie święto książki. Wywodzi się ono z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 roku. Dlaczego właśnie 23 kwietnia? Otóż jest to ważna data w historii literatury światowej - śmierci Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira.
Gorąco zachęcamy do uczczenia dzisiejszego święta przeczytaniem kolejnej książeczki, książki, księgi, tym bardziej, że
w 2019 roku zatrzymał się, jak informuje Biblioteka Narodowa,spadek czytelnictwa w Polsce, a nawet dostrzega się jego niewielki wzrost. Książka coraz częściej jest uważana za ważny i wyjątkowy prezent.
Chociaż w obecnej sytuacji biblioteki na całym świecie zamknęły swoje drzwi i działają tylko w sieci,jest na to rada: korzystajcie z linków, które podaliśmy Wam wcześniej.
Warto czytać, nie tylko obowiązkowe lektury. W czasie przymusowego pozostawania w domu przeniesienie się do innego,książkowego świata może przynieść dużo radości.
Z życzeniami wspaniałych czytelniczych przeżyć i wrażeń

Wiele ciekawych informacji pod adresem:               www.gandalf.com.pl/blog/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

  

Biblioteka poleca: KOMIKSY

Thorgal

res 11825a0d1d4d35320b4c839062201879 full 0 0 productGfx a8acba81aa2f7ebf90bf4cf84caa53f5       9c0e thorgal tom 30 ja jolan 200       thorgal wladca gor p2 51709817   thorgal mlodziencze lata oko odyna tom 2

Głównym bohaterem serii jest Thorgal Aegirsson, który wychowuje się wśród wikingów, nie jest jednak jednym z nich. Thorgal jest bowiem „gwiezdnym dzieckiem” – jego rodzice nie mieszkali na Ziemi – i tylko przez przypadek trafia jako niemowlę do kraju wikingów. Oni też nadają mu imię – posłaniec Thora (Thorgal), boga piorunów i syn Aegira (Aegirsson), władcy wód – ponieważ niemowlę znaleziono na brzegu morza po potężnym sztormie.Tytułowy bohater serii posiada dość szeroki wachlarz cech: m.in. fizyczną siłę, zręczność, intelekt i niebywałe szczęście. Charakterystyczna dla Thorgala jest niezłomna uczciwość i poszukiwanie swojego miejsca w świecie.Ukochaną Thorgala jest księżniczka wikingów Aaricia, z którą dorastał. Dwójka ich dzieci to: Jolan, chłopiec o zdolnościach telekinetycznych, które odziedziczył po przodkach i dziewczynka Louve, posiadająca dar porozumiewania się ze zwierzętami.

Thorgal –  seria komiksowa z pogranicza gatunków fantasyscience fiction i dramatu historycznego, została stworzona przez Grzegorza Rosińskiegopolskiego rysownika, oraz Jeana Van Hammebelgijskiego scenarzystę.

213px Rosinski Grzegorz                151px Stripmuur Thorgal                 240px Jean Van Hamme

              Grzegorz Rosiński                                    Mural w Brukseli przedstawiający Thorgala i Aaricię                            Jeana Van Hamme

Komiks o Thorgalu można przeglądać tutaj: www.youtube.com/watch?v=W6xaY-fPt1c

                                                                      www.youtube.com/watch?v=OXAwPOiwszk

Ze względu na sytuację zostały zawieszone przez organizatorów WLC kolejne etapy konkursu. Aby jednak uczestnicy mieli możliwość wykonywania kolejnych testów, możemy je udostępnić poprzez email. Dlatego prosimy osoby zainteresowane o wysłanie przez Librus wiadomości do Hanny Czudowicz z zamówieniem konkretnego testu. Przypominamy, ze w naszej szkole udostępniamy następujące arkusze:
Tajemniczy ogród
Sposób na Alcybiadesa
Alicja w Krainie czarów
Mikołajek
Opowieści z Narni.cz. III Podróż Wędrowca do Świtu
Opowieści z Narni. cz. IV Srebrne krzesło
Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
Akademia Pana Kleksa
Chłopcy z Placu Broni
Mały Książę
Felix Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Stowarzyszenie Umarłych Poetów
Baśniobór
Ania z Zielonego Wzgórza
Kajko i Kokosz. Szkoła latania
Rozwiązane testy prosimy zachować i dostarczyć do biblioteki IV-VIII po powrocie do szkoły. Wówczas zostaną do systemu wprowadzone wszystkie wyniki, również te, które dotyczą prac oddanych wcześniej.

 

              5209 big 32863747 32863580   

                                                        unnamed

 

Obecna sytuacja jest zupełnie nowa dla nas wszystkich. Wymaga samodzielnego i systematycznego uczenia się w domu.  Jest to wyzwanie zarówno dla nauczycieli, uczniów, jak też dla ich  rodziców.

RODZICU !

 1. Zorganizuj  swój czas tak, aby wspólnie z dzieckiem odrabiać zadane prace.
 2. Swoją życzliwością i zainteresowaniem spraw, aby Twoje dziecko czuło, że JEGO  sprawy są WASZYMI WSPÓLNYMI SPRAWAMI.
 3. Zadbaj, aby pojawił się w miejscu pracy element dekoracji (np. kwiaty)i to, co wprowadza dobry nastrój (w chwilach przerwy ulubiona muzyka, przekąska).
 4. Po pracy zrób, wspólnie ze swoim dzieckiem,  coś smacznego do jedzenia dla całej rodziny, zaplanuj spędzenie wolnego  czasu.
 5. Czytaj ulubione książki/lektury razem ze swoją latoroślą- to wzmocni i Wasze więzi, i zainteresowanie książką.
 6. W chwilach wolnych zaproponuj spacer, ruch na świeżym powietrzu lub w domu , przy ulubionej  muzyce.
 7. Zaangażuj swoje dziecko do konkursów organizowanych przez szkołę.
 8. Nagradzaj za kreatywność i choćby najmniejszy sukces, „wychodź” naprzeciw oczekiwaniom i propozycjom dziecka.
 9. Spraw, aby nie odczuwało Twojej obawy o jutro, ale też rozmawiaj o ważnych wydarzeniach, o tym, co dzieje się wokół. Udzielaj rzeczowych, pozbawionych emocji  informacji .
 10. Swoim zaangażowaniem spraw, aby wspólna praca była nowym doświadczeniem dla Was, odkrywaniem siebie,poznawaniem tych aspektów osobowości, których do tej pory nie znaliście.
 11. Nie przedstawiaj stawianych przed dzieckiem zadań jako przykrego obowiązku, ale jako możliwość zdobywania nowych umiejętności, wzmacnianie poczucia własnej wartości.

                                                                                         POWODZENIA !

Biblioteka poleca: PRZYJAŹŃ NIEJEDNO MA IMIĘ

Był sobie pies

Autor: W. Bruce Cameron

WSZYSTKIE PSY IDĄ DO NIEBA... CHYBA ŻE MAJĄ NIEDOKOŃCZONE SPRAWY NA ZIEMI

 

                               532225 352x500                     byl sobie pies 2 b iext54751015

Bailey jest zszokowany – po krótkim i smętnym życiu, jakiego doświadczył w postaci bezpańskiego kundla odradza się w ciele niesfornego szczeniaka. Kiedy trafia pod opiekę ośmiolatka Ethana, który kocha go całym sercem, odkrywa nowe oblicze – dobrego, poczciwego psiaka. Jednak życie u uwielbianej rodziny to nie koniec przygód Baileya. Ponownie odradza się w postaci kolejnego psa!
Był sobie pies to pokrzepiająca i pomysłowa historia. Doprowadza czytelnika do skrajnych emocji – jest jednocześnie uroczo zabawna i dotkliwie przejmująca.
Ta książka w piękny sposób pokazuje, że miłość nie zna granic oraz że nasi najbliżsi zawsze są przy nas. Najważniejsze przesłanie powieści głosi, że każda istota na ziemi urodziła się z misją.

Oto pełna głębokich uczuć i zdumiewająca opowieść o oddanym psie, który życiową misją czyni wpajanie swoim właścicielom znaczenia miłości i pogody ducha. To powołanie wypełnia na przestrzeni... kilku żyć.

 

Chłopiec z burzy i inne opowiadania

Autor: Colin Thiele

chlopiec z burzy i inne opowiadania b iext53662636

Przyjaciele, którzy wiele mogą sobie dać i wiele mogą się od siebie nauczyć.Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

Ukochana opowieść milionów dzieci w Australii i na całym świecie po raz pierwszy wydana w Polsce.
Ekranizacja z Geoffreyem Rushem w kinach od stycznia 2019 roku

 

 

                              leave 864558 960 720

 

Biblioteka IV - VIII ogłasza konkurs pt. "Świat - oczami młodego poety".

Tematyka dowolna.
Liczba wierszy jednego autora jest ograniczona do trzech. Nie określamy objętości utworów.
Prosimy o podpisanie każdego tekstu imieniem i nazwiskiem oraz wskazanie klasy, do której autor uczęszcza.
Utwory napisane czcionką Times New Roman 14 pkt będą przyjmowane w bibliotece po powrocie do szkoły.
Najlepsze wiersze zostaną zaprezentowane na bibliotecznej wystawce, a zwycięzcy otrzymają oceny celujące z języka polskiego.
Zapraszamy

 

  images  pobrane

 

Biblioteka Narodowa informuje, że na stronie www.polona.pl znajduje się największa w Polsce cyfrowa biblioteka, z której można korzystać on-line. Poniżej link do informacji o tym https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3928-czytanie-on-line-bez-ryzyka-zakazenia.-najwieksza-biblioteka-cyfrowa-w-polsce-otwarta.htmloraz link do samej biblioteki https://polona.pl

Niektóre lektury można znaleźć także tutaj https://lektury.gov.pl
Zachęcamy do korzystania. 
Pozostajemy do Waszej dyspozycji

W konkursie na KSIĄŻKĘ ARTYSTYCZNĄ zostały przyznane również wyróżnienia.Otrzymali je Julia Ozdoba z klasy VI e oraz Olaf Hinc z klasy V d.W nagrodę -  oceny celujące z języka polskiego i plastyki oraz punkty za pracę na rzecz szkoły.
Gratulujemy!


 IMG 20200511 132843                      IMG 20200511 132857

IMG 20200511 132908                       IMG 20200511 132920   

                                                             IMG 20200511 132931

 

IMG 20200511 132723   IMG 20200511 132741   IMG 20200511 132752

 

IMG 20200511 132802    IMG 20200511 132812

 

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie na KSIĄŻKĘ ARTYSTYCZNĄ zwyciężyła WIKTORIA BRZYK z klasy V d. Tym samym otrzymuje główną nagrodę - 2 bilety do Multikina, oceny celujące z języka polskiego i plastyki oraz punkty za pracę na rzecz szkoły.

Gratulujemy!

IMG 20200511 132704IMG 20200511 132355IMG 20200511 132410IMG 20200511 132424IMG 20200511 132432IMG 20200511 132443IMG 20200511 132451IMG 20200511 132458IMG 20200511 132509IMG 20200511 132526IMG 20200511 132550IMG 20200511 132637IMG 20200511 132645IMG 20200511 132653IMG 20200511 132612IMG 20200511 132604