nowaw

 

26 maja obchodziliśmy jedno z najbardziej znanych świąt na świecie, pełnym miłych życzeń i kwiatów – Dzień Matki.

To także bardzo ważny dzień w kalendarzu świetlicy. Chcąc  podziękować mamom za trud, miłość, dobroć i ciepło każdego dnia, dzieci przez cały tydzień przygotowywały się. Zgodnie ze zwyczajem dzieci obdarowały mamy kwiatami, laurkami, czy prezentami przygotowanymi na świetlicy.  Niektóre z nich zaniosły do domów po kilka niespodzianek. Na zajęciach plastycznych tworzone były laurki i koszyczki pełne kwiatów. Powstały nawet portrety niektórych z mam. Nauczyły się wiersza „ Moja mama’, który mogły wyrecytować w domu.  Nie zabrakło także życzeń, które zostały zamknięte we własnoręcznie zrobionych kopertach. Dzieci wymyśliły też rymowanki dla swoich mam. Oto przykłady:

  • Na Dzień Matki piękne kwiatki
  • Mamo, przyjmij buziaka od łobuziaka
  • Dzisiaj Mamo twoja chwila, kupię Tobie kwiatek lila

Na koniec tygodnia, podsumowując cykl tematyczny Dzień Mamy dzieci obejrzały

film: „Jak uratować mamę?”.

                                                                                                       Hanna Kazusek

                                                                                                    Justyna Kraszewska

Wielkanoc to chyba najbardziej radosne Święta w całym roku. To piękny czas, w którym przyroda budzi się do życia, a nam samym i naszym dzieciom chce się więcej, mamy więcej zapału i energii do działania. Warto wykorzystać ten wyjątkowy czas przed Wielkanocą na właściwe przygotowanie się do Świąt. Możliwości jest co niemiara! Możemy wspólnie z dzieckiem przygotować własnoręczne ozdoby wielkanocne. Takie wspólne działania z dzieckiem podczas Świąt Wielkanocnych z pewnością przyczynią się do zacieśnienia więzów rodzinnych i będą świetnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu razem.
Justyna Kraszewska, Monika Skawińska

1. Zajączki z rurek
Rurki malujemy kolorowymi farbami, z tekturki lub wycinanki wycinamy uszka i doklejamy je od wewnątrz. Następnie dodajemy zajączkom twarz, wąsy i kokardy/krawaty.

2. Baranek

Wielki baran, tudzież owca na papierowym talerzyku. Przyklejamy do niego rozłożone na pół waciki lub kulki z waty, doklejamy nóżki i głowę.

3. Pieczątki

Pieczątki z ziemniaka to zawsze fajna zabawka! Ziemniak kroimy na pół, rysujemy lub odciskamy na nim pożądany kształt, wycinamy nadmiar miąższu i pieczątka gotowa.

4. Koszyczek

Prostokątny kawałek zielonego papieru nacinamy drobno tak by powstała trawka. Od wewnętrznej strony przyklejamy lub zszywamy rączkę koszyka z solidnego papieru lub wstążki. Gotową trawką oklejamy pudełko i gotowe. Można jeszcze dodać kwiatki.

5. KURCZAK z patyczków i obrysowanych i wyciętych z papieru rączek dziecka

6. KRÓLICZEK z plastykowej łyżki i serwetki

W piątek 19 lutego uczniowie ze świetlicy wzięli udział w spotkaniu z panią pielęgniarką na temat „Jak dbać o zdrowie”. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy się odżywiać aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jak dbać o higienę ciała oraz jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Bożence za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Justyna Kraszewska

8 marca to szczególnie miły dzień dla kobiet młodszych i troszkę starszych. W ten wyjątkowy dzień świetlica przygotowała dla wszystkich pań słodką niespodziankę. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w licznych konkursach, quizach i zagadkach. Za poprawne wykonanie zadania otrzymywały nagrody i słodycze. Uczniowie wykonali przepiękne prace, bukiety i koszyczki z kwiatami. Największą satysfakcję dawały nam zadowolone i uśmiechnięte dzieci, z którymi mogłyśmy spędzić popołudnie na wspólnej zabawie.

Justyna Kraszewska
Monika Skawińska

11 lutego dzieci w naszej świetlicy wystąpiły w pięknych karnawałowych strojach i przebraniach. Prezentowały przepięknie wykonane i ozdobione przez siebie maski. Zajęcia urozmaicały ciekawe konkursy, a zwycięzcy byli nagradzani drobnymi upominkami.