nowaw

Bądźmy razem! Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – pełne ciepła, wspólnego ubierania choinki, rodzinnego kolędowania i spotkań z bliskimi przy świątecznym stole...

 4.9

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość. Każda chwila Świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.

                                                                                                                                                              Bibliotekarze  

Święta Bożego Narodzenia  w tradycji chrześcijańskiej jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia.

W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.

Dnia 14 grudnia bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 2 d i 3 a. Uczestnicy spotkania poznali tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, wysłuchali bajki "Wigilijna opowieść", pracując w grupach wykonali przestrzenne szopki. 

Wszyskim udzielił się świąteczny nastrój! 

"Czytanie książek to najpiękniejsza  zabawa,  jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

                                                                                                     Wisława Szymborska

Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Czytanie na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć, wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. 

Akcja "Czytamy z Mikołajem"prowadzona jest w naszej bibliotece już od wielu lat. W pięknie przystrojonej bibliotece, uczniowie wysłuchali bajek "Prezenty św. Mikołaja", " Wigilijna opowieść" i "Dziewczynka z zapałkami" wg. H.Ch.Andersena czytanych metodą kamishibai. Wspólne oglądanie pięknych, kolorowych ilustracji i rozmowy na temat bajek sprawiły uczniom  ogromną radość.

Zapaszamy wszystkich do dalszego wspólnego czytania dzieciom!

Mikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia. Zwyczajowo tego dnia otrzymujemy od Mikołaja prezenty. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora.

Z tej okazji Mikołaja wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali "Wyprawki czytelnicze". W skład wyprawki wchodzą:"Pierwsze abecadło" - antologia najlepszych polskich autorów dziecięcych, "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców, jak wspierać dziecko w nauce czytania. i "Kreatywny alfabet" - plakat z literami do wycinania.
Za sprawą książki, pierwszoklasiści odbędą niezwykłą przygodę jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania.

mis

Pluszowy miś, to bardzo ważna  zabawka dla dzieci na całym świecie. Jest symbolem ciepła, łagodności, dobra i miłości. Często jest największym przyjacielem i powiernikiem Waszych sekretów. Nic dziwnego w takim razie, że często pojawia się w bajkach. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy miś Paddington, to bez wątpienia Wasi ulubieńcy.

Zapraszamy do biblioteki. Tu czekają na Was książki o Waszych ulubieńcach!

Zapraszamy go galerii - pluszowy miś w klasie 3 c

Dnia 9 listopada 2021 r. - Kubuś Puchatek przyjmował pierwszoklasistów w poczet czytelników naszej biblioteki. W rolę Kubusia Puchatka wcielił się Krzyś z klasy 3 d. W spotkaniach wzięli udział wszyscy uczniowie klasy pierwszych.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Podczas tegorocznego pasowania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak się zachowywać w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z nich. Z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w "egzaminie" przygotowanym przez Kubusia-Krzysia.
Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, po którym mogli przystąpić do wypożyczenia swojej pierwszej książki. Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom.

Zapraszamy do galerii!

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.

Z tej okazji zorganizowaliśmy w bibliotece wystawę "Droga Polaków do wolności". Na jej tle klasa 2 a przystąpiła do akcji Szkoła Do Hymnu  i dnia 10 listopada o godzinie 11.11 zaśpiewała uroczyście hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego.

                                                                

Dnia 5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy dzień postaci z bajek. Data święta została wybrana na część urodzin Walta Disney'a, autora bajek animowanych dla dzieci.
Z tej okazji zorganizowaliśmy w bibliotece spotkania z czytelnikami. Odwiedziły nas klasy -  2 b, 3 a i 3 c. Podczas spotkań czytaliśmy bajki metodą kamishibai, uczniowie zmagali się z bajkowymi zagadkami, uczestniczyli w bajkowych zabawach...
Wszyscy bawili się wspaniale!

Cykl spotkań z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zakończyło spotkanie zorganizowane w oddziale przedszkolnym. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, podobnie jak ich koledzy z klas pierwszych, poznali baśnie i legendy z całego świata. W skupieniu wysłuchali baśni "Jaś i Małgosia" czytanej metodą kamishibai, poznali technikę czytania bajek metodą kamishibai, rozwiązywali tematycze zagadki i kolorowali obrazki.
     Zapraszamy do galerii!

 

      Przedszkolaki przy pracy!

 

     I zabawa...

Baśnie i legendy z całego świata,  to hasło przewodnie tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Z tej okazji naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie wszystkich klas pierwszych. Podczas spotkań uczniowie poznali baśnie i legendy słupszczanki Jolanty Nitkowskiej - Węglarz, niektóre baśnie - Ch.H.Andersena, Braci Grimm i Ch.Perraulta. Z uwagą wysłuchali baśni "Jaś i Małgosia" czytanej metodą kamishibai. Na zakończenie spotkania malowali tematyczne ilustracje.
Wszyscy bawiliśmy się wspaniale!
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto powstało z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych w 1999 roku. Jest okazją do zainteresowania uczniów, nauczycieli, lokalne środowisko działaniami bibliotek szkolnych.
"Baśnie i legendy z całego świata", to hasło przewodnie tegorocznego święta.

 plakat

 

Z tej okazji zorganizowaliśmy w naszej bibliotece wystawę baśni i legend Jolanty Nitkowskiej - Węglarz oraz bajek z serii "Czytam sobie" - 3 poziomy czytania. Przez cały miesiąc będziemy organizować Głośne Czytanie   bajek i  baśni metodą kamishibai.

Dnia 1 października bibliotekę odwiedziła klasa 3 a.
Na początku spotkania uczniowie swobodnie wypowiadali się na temat: skąd czerpiemy wiedzę o otaczającym świecie? Dlaczego warto czytać książki? Następnie obejrzeli prezentację multimedialą "Jak korzystać z encyklopedii i słowników". Poznali:  książki znajdujące się w księgozbiorze podręcznym - encyklopedie i słowniki,  różne rodzaje słowników i encyklopedii, ich zawartość i zastosowanie.
Na zakończenie spotkania rozwiązywali tematyczne zagadki oraz wyszukiwali wskazane hasła w odpowiednich słownikach.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży - Janina Porazińska.
Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Nasza biblioteka zorganizowała w tym dniu Głośne Czytanie dla najmłodszych - dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci z uwagą wysłuchały baśni "Wilk i siedem kożlątek" czytaną metodą kamishibai. Obejrzały również prezentację multimedialną przedstawiającą historię Teatru Kamishibai.
Wszyscy bawili się wspaniale!

lektury szkolne 1 638

             

 

                                             KLASY  1-3
                   Stan po nowelizacji z 13 sierpnia 2021 roku.


• Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki
• Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki
• Asiunia – Joanna Papuzińska
• Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
• Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
• Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
• Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak
• Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek
• Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
• Wścibscy – Dorota Gellner
• Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie – Julita Grodek
• Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca – Tom Justyniarski
• Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty) – Piotr Kordyasz
• Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych – Aleksandra i Daniel Mizielińscy
• Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen
• Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa
• Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren
• Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
• Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska
• Karolcia – Maria Krüger Kruger
• Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
• O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka
• O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
• Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
• Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim
• Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – Zofia Kossak-Szczucka
• Piaskowy Wilk – Åsa Lind